Péče o rybíz v listopadu: Připravte plodinu na zimu kompostem nebo zeleným hnojivem
Rybíz je nesmírně zdravým ovocem. Abyste měli bohatou úrodu, je nutné v listopadu aplikovat hnojivo bohaté na dusík.
Obsah
Rybíz je velmi kyselé a nesmírně zdravé ovoce. Ačkoli nemám ráda jeho obírání, protože je poměrně dosti pracné, vím, že z rybízu je ta nejlepší marmeláda na světě. Jak uvádí web HealthifyMe, černý rybíz je ovoce s nejvyšší antioxidační hodnotou a má tak značný přínos pro zdraví. Abyste měli opravdu pěkný výnos, je ale nutné se o keř pravidelně starat a tato péče zahrnuje i hnojení ještě předtím, než udeří mrazy.
Jak vybírat rybíz
Nejkyselejší rybíz je ten černý, ze všech druhů obsahuje nejvíce vitamínu C, draslíku, železa a vlákniny. Červený rybíz bývá o trochu sladší a bílý rybíz pak vyniká jemnou chutí a je poměrně sladký. Narazit můžete výjimečně i na růžový rybíz, který je po chuťové stránce kombinací červeného a bílého rybízu. „Na marmeládu nejraději používám napůl černý a napůl červený rybíz, přidávám také arónii, která jí dodá lepší chuť,“ napsala nám naše čtenářka paní Helena N. z Českých Budějovic.
Konzumace rybízu prospívá lidskému organismu po všech stránkách. Jak uvádí stránka WebMD, vysokým obsahem vitamínu C přispívá k lepší obranyschopnosti organismu, posiluje zrak, kardiovaskulární systém, vlivem vlákniny podporuje dobré trávení, snižuje riziko vzniku rakoviny a díky obsaženému manganu také snižuje hladinu cukru v krvi. V neposlední řadě je ale také bohatým zdrojem omega-6 mastné kyseliny známe také jako kyselina gama-linolenová, která velmi pozitivně ovlivňuje revmatickou artritidu.
Na podzim aplikujte hnojivo bohaté na dusík
Zatímco na jaře a v létě se rybízu nejvíce odvděčíte hnojivem obsahujícím slepičí trus, jak jsme na adbz radili, listopadová péče se zaměřuje hlavně na dodání dusíku, což mi dávno radila už babička, a stejný názor mají třeba na webu Gardens. Dusík totiž podporuje kvalitní růst a vývoj listů, takže pozitivně ovlivní celou úrodu následující sezóny.
Dobrou službu udělá kompost i minerální hnojivo
Nejjednodušší a nejspíš i nejlevnější variantou je aplikování kompostu. Kvalitní kompost lze udělat prakticky z jakéhokoli organického materiálu, výtečný a velmi účinný je ale i ten ze spadeného listí, jak jsme na adbz psali dříve. Kompost, případně hnůj nasypejte okolo keře ve vzdálenosti 15–20 cm a důkladně zapracujte do půdy, ideálně do hloubky přibližně 10 cm, aby se všechny živiny dostaly do okolní půdy.
Pokud vlastní kompost ani hnůj nemáte, můžete koupit minerální hnojivo. Důležitý je vysoký obsah dusíku, dále draslíku, který chrání rostlinu před škůdci a plísněmi, a v neposlední řadě fosforu. Ten posiluje celý kořenový systém rybízu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli typ hnojiva, důležitá je v listopadu i pravidelná zálivka, aby měl keř na zimu dostatek vláhy a neuschl. Zalévejte ho proto každých 14 dnů teplou vodou.
Zelené krmení je plné dusíku
Podstatou zeleného krmení je vysazení vhodných rostlin, které produkují velké množství dusíku, a keř jím tak bohatě zásobují. Vhodnou volbou je tolice vojtěška (Medicago sativa), jež je i v zemědělství používaná namísto dusíkatých hnojiv. Má hluboký kořen, který půdu provzdušňuje, a po úhynu rostliny se dusík také rozloží. Je velmi výživná a používá se také na krmení mladých zvířat, jež potřebují dostatek energie.