Podle barvy žloutku se dá poznat kvalita vejce. Výrobci ale často klamou spotřebitele tím, že do nich přidávají barvivo

Možná nevíte, že na obalech od vajíček jsou čísla, která vám napoví, jak kvalitní vejce se uvnitř nachází. Naučte se rozpoznat kvalitní vejce od těch, která za moc nestojí.

i Zdroj fotografie: Ramesh NG / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Barva žloutku se pohybuje od sytě oranžové až po světlounce žlutou. Ovlivňuje ji mnoho faktorů, mimo jiné právě způsob chovu slepic, od kterých vejce pochází. Původ vejce, které konzumujete, má samozřejmě vliv i na vaše stravování a zdraví, proto je lepší na jeho původ brát ohled a vybírat podle kvality, a ne ceny.  

Způsob chovu slepic ovlivňuje kvalitu jejich vajec 

Vejce se obvykle jeví jedno jako druhé, každé má bílek a žloutek. Ale právě ve žloutku se mohou podstatně lišit. Zkuste si udělat při vaření nebo pečení chvilku času, a když vejce rozklepnete, zaměřte se na okamžik právě na barvu žloutku. Můžete se opravdu hodně dozvědět o původu vejce a také o způsobu péče o slepici.  

Slepice z volného chovu, která je živena hlavně zrny a má stálý přístup k čerstvé trávě, snáší obvykle vejce s opravdu sytě žlutou barvou. Vejce jsou totiž bohaté na karotenoidy, jsou kvalitní a bez chemie. V zimě, kdy čerstvá tráva a sluneční paprsky nejsou k dispozici, jsou žloutky vajec od domácích slepic o něco méně sytě zbarvené a slepice také snáší mnohem méně.  

plato vajec iZdroj fotografie: Pexels

Naopak slepice, které jsou chovány v klecích, bez přístupu světla a čerstvé trávy, mají vejce s bledými či jen mírně žlutými žloutky. Jsou často krmeny jen kukuřičnou moukou, pšenicí nebo ječmenem a na kvalitě vajec je to zkrátka znát. Tento způsob chovu a obživy slepic pak naopak nemá vliv na snůšku slepic, která je po celý rok stabilní a průměrná. 

Chovatelé mohou barvu žloutku snadno ovlivňovat 

Podle směrnic Evropské unie mohou chovatelé využívat až osm barviv vhodných na obarvení žloutků u svých vajec. Jsou povolena jak přírodní barviva, jako je např. santhin nebo lutein, tak i ta syntetická, například kanthaxanthin. Obě varianty umožní zvýraznit barvu žloutku tak, aby se stal pro spotřebitele mnohem atraktivnější. Barvu žloutku pak můžete ovlivnit také přidáním specifických potravin do krmiva slepic, např. přidáním rajčat, červené papriky nebo mrkve.  

Ovšem problémem zůstává, jak si v obchodě vybrat ta správná vejce, když je samozřejmě nemůžete rozbít a prozkoumat žloutek. Řešení je snadné. Pokud víte, jak kvalita chovu ovlivňuje kvalitu vajec, můžete se při výběru vajec soustředit na speciální čísla, která jsou na obalech vajec. Jejich první číslo v pořadí označuje systém chovu slepic, od kterých vejce pochází. Začínají-li čísla nulou, jedná se o nejekologičtější vejce. Jednička pak značí vejce z volného chovu, dvojka vejce slepic chovaných v halách a trojka od slepic z klecového chovu.  

Jaká vejce kupujete vy?

Zdroj: EatThis
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články