Které plodiny se vyplatí vysadit vedle sebe? Vzájemně se vyživují, chrání před škůdci a podporují v růstu i plodnosti
Jednoduché a účinné rady, tipy a návody od zkušených zahrádkářů, které vám ve vaší zahradě pomohou docílit bohaté úrody všech plodin.
Každý zkušený pěstitel a zahrádkář má již své vlastní osvědčené rady a tipy, jak docílit bohaté úrody plodin. Sesbíraly jsme proto ty nejlepší a nejúčinnější z nich a nyní je přinášíme v tomto uceleném článku. Trápí vás neodbytní škůdci, schnou vám rostliny nebo máte malé plody a řadu dalších nešvarů? Vyzkoušejte tyto osvědčené rady, tipy a návody, které vám dopomohou k vaší vysněné úrodě.
Výsadba plodin, které se k sobě hodí
Existuje mnoho plodin, které se k výsadbě vedle sebe, nebo v těsné blízkosti prostě absolutně nehodí. Mohou si například vzájemně předávat nemoci a škůdce, kradou si navzájem prostor, živiny, vláhu nebo sluneční paprsky a jednoduše se k sobě nehodí. Existují ale i takové plodiny, které se k sobě naopak hodí a jejich výsadbou k sobě získáte mnohem lepší výsledky.
- Kukuřice a okurky – mezi plodiny, které se k sobě náramně hodí, patří například kukuřice a okurky. Pokud je totiž vysejete na stejné řádky, budou okurky rodit mnohem déle než za normálních podmínek.
- Rajčata a bazalka – rajčata a bazalka se k sobě dokonale hodí nejen ve svěžím letním salátu, ale také během pěstování. Pěstování těchto plodin vedle sebe totiž zahrádkářům přineslo mnohem větší a chutnější rajčata, než když je pěstovali zvlášť, nebo s jinou plodinou.
- Cibule a mrkev – pěstování těchto dvou plodin vedle sebe, získáte velmi dobrou úrodu obojího, jelikož se tyto dva druhy plodin vzájemně chrání před onemocněními a také před nejrůznějšími druhy škůdců.
- Jabloně a třešně – plodiny, které se k sobě naopak vůbec nehodí, jsou jabloně a třešně, jejichž kořeny na sebe nemají vůbec dobrý vliv. Čím dále od sebe je tedy zasadíte, tím lépe uděláte a tím více se těmto stromkům bude dařit.
Dobré rady při výsadbě
Výsadba nových plodin je velmi důležitou povinností každého zahrádkáře a pěstitele. Jen tak může totiž každý rok vyrůst nová a nová úroda. Čím lépe samotná výsadba proběhne a čím více mladých rostlinek se uchytí, tím je větší šance na úspěch. Existuje však několik spolehlivých triků a vychytávek, jak prvotní úspěšnost zvýšit.
Například u česneku vždy platí, že při jeho výsadbě je nesmírně důležité, rozdělit hlavičku vždy na jednotlivé stroužky, které mají tak větší šanci na vyklíčení. U ředkviček zase platí, že s jejich výsadbou není dobré otálet, a klidně je můžete šupnout do země hned po roztátí sněhu. Tato rostlinka totiž velmi dobře snáší chlad, a navíc tak bude ještě odolnější vůči škůdcům i nemocím. Při výsadbě mrkve je zase důležité mít půdu čistou a bez hrud nebo kamenů. Jen tak je totiž mrkev rovná a silná.
Přírodní hnojení
Dalším faktorem, který znatelně ovlivní velikost a kvalitu úrody je také hnojení. Pomocí hnojení se totiž rostlinkám dostává potřebných živin, vitamínů a minerálů a ty jsou tak schopné vytvořit kvalitní základ pro budoucí plody. S hnojením je však potřeba zacházet opatrně. Malé množství totiž nemusí být vůbec platné, a naopak velké může rostlinku snadno zahubit.
Jako jedno z nejúčinnějších přírodních hnojiv se pěstitelům prokázal například popel. Stačí totiž smíchat 1 kg popela s 10-ti litry odstáté vody a nechat luhovat zhruba týden. Nakonec stačí přecedit a po malých množstvích pravidelně přilévat k rostlinkám. Popel je totiž velmi bohatý uhlík a další potřebné látky, které rostlinku vyživí, ale také napomáhá k účinnému boji proti hmyzu a jiným škůdcům.
Rovněž odvar z květů pampelišek nebo kopřivy se ukázal jako velmi dobrým řešením v problému se škůdci nebo nemocemi uvnitř půdy. Obě tyto rostlinky v sobě také nesou pořádnou porci přírodní síly, která je skvělá jako výživné ale zároveň šetrné hnojivo. Podobně fungují také odvary z bramborových, banánových nebo cibulových slupek, které jsou pro rostliny i plodiny velmi vyživující.
Zálivka je základ
Při všech těch radách a účinných návodech však nesmíme zapomínat ani na zálivku, která je skutečně důležitá pro úspěch každé plodiny. Rostliny s velkými listy jako je zelí, salát, ředkvičky a jiné, potřebují zálivku velmi bohatou, proto je dobré dopřávat jim ji několikrát denně. U většiny rostlin ale platí, že je lepší zalévat buď v ranních nebo večerních hodinách, nikdy ne když svítí přímé slunce. Rostlinky tak s vláhou umí mnohem lépe pracovat a slunce navíc nespálí jejich mokré části.