Staré věci ze sklepa s obrovskou hodnotu. Dostanete za ně statisíce
adbz.cz » Hobby » Staré vinylové desky nepatří do popelnice. Určité kusy mají dnes velkou hodnotu. Alba Karla Gotta nebo The Beatles jsou velmi žádaná

Staré vinylové desky nepatří do popelnice. Určité kusy mají dnes velkou hodnotu. Alba Karla Gotta nebo The Beatles jsou velmi žádaná

Některé exempláře vinylových desek dosahují astronomických cen na aukcích. Mezi nejdražší patří raritní tituly od Wu-Tang Clan, The Beatles a Elvise Presleyho. Nemáte je také?

vinylove desky
Zdroj fotografie: Elberth 00001939/ Creative Commons Attribution 3.0

Je známo, že vinylové desky mohou skrývat vysokou hodnotu, avšak mnoho skvostů končí opomíjených nebo je prodáváno za zlomek ceny na bleších trzích. Existuje několik výjimečných desek, které jsou obzvláště ceněné, a je dobré vědět, jak je identifikovat.

Rostoucí prodej

Navzdory vzestupu streamovacích služeb si milovníci hudby stále libují ve vinylových deskách, což se projevilo i v nárůstu prodeje od roku 2021, kdy vinylové desky poprvé od roku 1987 předčily prodeje CD v USA. Co je ještě zajímavější, mezi sběrateli existuje řada vinylových titulů, které jsou považovány za velmi cenné.

Nejdražší kousky

Jedním z nejdražších vinylových singlů na světě je „Once Upon A Time In Shaolin“ od skupiny Wu-Tang Clan z roku 2015. Tato deska nikdy nebyla oficiálně vydána a byla aukčně prodána za astronomické 2 miliony dolarů (44 milionů korun). Dalším vzácným kouskem je „The Beatles“ z roku 1968 s pořadovým číslem 0000001, který pochází ze soukromé sbírky Ringo Starra a byl vydražen za 790 000 dolarů (17,2 milionu korun).

Astronomické částky

Zajímavostí je i první deska Elvise Presleyho z roku 1953 s názvem „My Happiness / That’s When Your Heartaches Begin“, za kterou bylo zaplaceno neuvěřitelných 6,5 milionu korun. Kuriózní je, že majitel této desky Jack White později vydal další kopie, aby mohl tuto raritu sdílet s ostatními hudebními fanoušky. Desky podepsané samotnými umělci často dosahují vysokých cen. Například deska „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band“ od Beatles z roku 1967 byla podepsána všemi čtyřmi členy a dosáhla rekordní ceny 290 500 dolarů (6,25 milionu korun).

Zdroj fotografie: Depositephotos

Stáří navyšuje cenu

Při prodeji desek mohou vynést nemalé peníze nejen unikáty, ale i vzácné a staré desky. Je vhodné prozkoumat domácí sbírku, protože staré gramofonové desky, první vydání, sběratelské kousky a desky s autogramy umělců jsou často velmi žádané a mohou se prodávat za výhodné ceny. Důležitý je rovněž stav desky a obalu – čím zachovalejší jsou, tím vyšší hodnotu mohou mít. Existují výjimky, kdy i desky ve špatném stavu mohou být ceněné, pokud jsou skutečnými raritami.

Kvalita vinylového materiálu

Je však třeba zdůraznit, že pouze málo desek dosahuje extrémně vysokých cen. I když dobře zachovalá deska s kvalitním zvukem může být ceněná a dosáhnout několika desítek tisíc korun. Zvláště žádané jsou desky vylisované v Japonsku díky vysoké kvalitě vinylu. Také desky z Německa a Anglie jsou oblíbené mezi sběrateli. Před prodejem vinylových desek je vhodné je pečlivě vyčistit speciálním kartáčkem s karbonovými vlákny. Odolné nečistoty lze odstranit směsí destilované vody a mírného prostředku na mytí nádobí, přičemž je důležité opatrně zacházet se štítkem desky.

Kde se desky prodávají?

Desky lze prodávat prostřednictvím aukčních síní, internetových platforem nebo antikvariátů. Pro získání představy o hodnotě desky je vhodné předem prověřit srovnatelné tituly a vyhnout se případnému podcenění nebo přehnaným cenovým očekáváním. Při hledání adekvátní ceny může být užitečná platforma Popsike.com, kde lze nalézt srovnatelné ceny, včetně těch od českých umělců, jako je Karel Gott.