Vyplatí se mít na zahradě pár šišek: Zapíchejte je do záhonů
adbz.cz » Hobby » Vyplatí se mít na zahradě pár šišek. Udržují v záhonech dostatek vody

Vyplatí se mít na zahradě pár šišek. Udržují v záhonech dostatek vody

Mulčovací kůra je poměrně nákladnou záležitostí. Mulč si ale uděláte z jakéhokoli přírodního materiálu, například z šišek.

siska jehlici les
Zdroj fotografie: Depositphotos

Prospívající, udržovaná a krásně kvetoucí a rostoucí zahrada je cílem každého zahradníka. Někdy k tomuto záměru dopomůže jen málo kroků a vy se následně můžete kochat uklidňující zelení. Je nutné udržovat vláhu, chránit zahradu před nájezdem škůdců a postupnými kroky se zbavovat plevele. V tomto ohledu je velmi dobré mulčování. A vůbec se nemusí jednat o drahou investici, naopak postačí vydat se na procházku do lesa.

Co je mulč a jak pomáhá

Spousta zahradníků dělá pravý opak toho, co si příroda žádá, a veškerý organický odpad uklízí a vyhazuje. Jedná se o malé větvičky, spadené listí a posekanou trávu. Jsou to právě tyto komponenty, co je pro udržení krásné a svěží zahrady zcela zásadní. Jejich rozklad dodává půdě zpět živiny, které nutně potřebuje poskytnout dalším rostlinám, a dopomoci jim tak ke kvalitnímu růstu. Například i flekatý trávník znovu prokoukne, když bude mulčován. Je proto velká škoda zastavět velkou část zahrady betonovou dlažbou.

Mulčování je vhodné především v době, kdy je zahrada zakládána, půda nemá dostatek živin, a je tedy i málo úrodná. Mulčování má ale smysl, i když už máte zahradu kompletně hotovou dle svých představ. Postupně se rozkládá na humus, a dodává tak půdě nezbytné živiny. Další velkou výhodou je, že zadržuje vláhu, a chrání tak rostliny, keře a stromy před vysycháním. Neproroste jím žádný plevel, až na pár velmi agresivních výjimek, jako je například svlačec.

Veškerý organický materiál obohacuje vaši zahradu

Můžete koupit mulčovací kůru, případně použít slámu či veškeré organické zbytky ze zahrady. Pokud tohoto cenného materiálu ale nemáte dostatek, nebo jen zkrátka chcete ušetřit nemalou částku, vydejte se do lesa a sbírejte šišky. Šišky výborně zadržují vláhu a jejich rozklad je velmi pozvolný, vydrží proto po dlouhou dobu.

Mulčovací kůra v kolečkách a na dlažbě
Zdroj fotografie: Piqsels
Kupovanou mulčovací kůru nahradíte přírodními materiály

Mulč má jednu velkou nevýhodu. Často v něm hledají útočiště například slimáci, aby se ukryli před horkým počasím. Právě šišky jim ale tento záměr zmaří. Rozložte šišky po obvodu plochy, kterou chcete před slimáky ochránit. Slimáci se přes hradbu v podobě drsné šišky nedostanou a budou muset hledat úkryt na jiných místech.