Důležité informace pro majitele koček: Dávejte pozor, kde je necháváte spát, a nehazardujte se svým životem
Kočky mohou přenášet mnoho infekcí – a to i když jsou převážnou většinu času doma. Preventivní opatření byste neměli brát na lehkou váhu, mohli byste si pěkně zavařit.
Obsah
Postižení nervů, abscesy nebo ztrátu pohyblivosti kloubů mohou způsobit infekce od kočičího kousnutí. Přestože tvoří jen necelých 15 % případů zvířecích pokousání, která ošetřují zdravotníci na pohotovosti, představují kočky pro člověka riziko. Podle studie se 193 pacienty publikované v odborném časopise The Journal of Hand Surgery muselo být 36 kousnutých lidí neprodleně hospitalizováno, 154 bylo léčeno ambulantně a 24 z nich přesto skončilo na nemocničním lůžku.
Mohou mít agresivní bakterii i chřipku
Dle studie je na vině většinou infekce, kterou způsobila agresivní bakterie Pasteurella multocida. Ta se vyskytuje v tlamě mnoha zvířat. Kočičí kousnutí je o to nebezpečnější, že tuto bakterii má až 90 % zdravých koček. K léčbě této infekce se běžně používá širokospektrální antibiotikum – amoxicilin. Nejde ale o jedinou pro člověka nebezpečnou bakterii. Přenašeči třeba kampylobaktery způsobující průjem je téměř polovina toulavých psů a 45 % koček. Nejčastěji se vykytuje ve výkalech u štěňat a koťat.
Kočkám se nevyhýbá ani chřipka, a dokonce ani ptačí chřipka. Na člověka se může přenést, když se zvířetem spí, nebo si s ním hraje. Od chlupatých miláčků se lidé mohou nakazit i salmonelou, která způsobuje infekce a silné průjmy. Nemluvě o kočičích střevních parazitech, jako jsou škrkavky a měchovci. Člověk se jimi nakazí při kontaktu s výkaly. Základem tedy je udržování hygienických návyků a čistoty.
Úklid a mytí rukou
Pokud máte domácího mazlíčka, je klíčové, abyste pravidelně uklízeli. Třeba kočičí chlupy na gauči znamenají, že zde budou i škodlivé bakterie. Časté luxování pohovky, závěsů a koberců se musí stát samozřejmostí. Nezapomeňte si pak umýt ruce, což dělejte i v případě, kdy jste si s kočkou hráli, nebo se s ní mazlili, případně jí připravovali stelivo.
Žádná postel
Kočky přenášejí viry, bakterie i parazity. Neustále se olizují a právě sliny nebo srst způsobují alergie. Pokud ji pustíte do své ložnice a postele, riskujete zdravotní problémy. Přesto podle průzkumu Centra pro kontrolu nemocí téměř polovina chovatelů spí se svými domácími mazlíčky.
Čistý vzduch
Při udržování domácnosti, v níž chováte kočky, vám může pomoci čistička vzduchu. Částečně odstraní zápach, nečistoty i prach.
Čištění záchodu
Pravidlem je, že kolik koček máte, tolik byste měli mít kočičích záchodů. Jeden společný jim nestačí. Čistit byste ho v ideálním případě měli každý den. Měnit kočkolit pak každý týden. Při každém čištění pečlivě umyjte samotný záchod, lopatku, se kterou exkrementy vybíráte, a pak i umyvadlo. Na čištění by měl stačit prostředek na nádobí, ocet a teplá voda. Nakonec si samozřejmě umyjte i ruce.
Otírejte stoly
Kočky jsou velmi mrštné a dokážou se dostat téměř kamkoliv. Je nezbytné, abyste pravidelně a pečlivě utírali stoly a kuchyňskou linku. Nenechávejte nikde povalovat prkénko, talíře nebo příbory, a už vůbec ne jídlo, které se chystáte jíst. Mějte vždy po ruce antibakteriální přípravky.
Návštěva veterináře
Pravidelné kontroly u veterináře a očkování zajistí, aby kočka byla zdravá a nebyla přenašečem pro lidské zdraví nebezpečných infekcí.
Kartáčování
Je dobré, abyste kočky pravidelně kartáčovali. Přestože některé to nemusí dobře snášet, budete mít v domácnosti méně chlupů.
Čisté misky
Vyměňte plastové misky své kočky za nerezové, protože v plastu se lépe množí bakterie. Misky každý den umyjte v horké vodě. Jednou týdně je desinfikujte, ale pokud dáváte kočkám syrovou stravu, udělejte to po každém jídle. Podle organizace dohlížející na zdraví a hygienu NSF International jsou misky pro domácí mazlíčky na čtvrtém místě žebříčku věcí, které mají v domácnosti nejvíce bakterií.
Jak dodržujete hygienu v domácnosti s mazlíčky?