Jak často utírat prach? Pravidelnost je zásadní, posílí imunitu a vnese do domova pozitivní energii

Utírání prachu se řadí mezi nejméně oblíbené domácí práce, avšak je velmi důležité. Zjistěte, proč byste prach měli utírat několikrát do týdne.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prach je nechtěným společníkem v celé řadě nejen tuzemských domácností. Jeho celkové množství závisí na způsobu života dané rodiny a leckdy se dá velmi významně ovlivnit. Ovšem jeho samotný úklid se řadí k nejméně oblíbeným domácím činnostem. Ať děláte, co děláte, nikdy se ho totiž úplně nezbavíte. Ale když ho začnete utírat s určitou pravidelností, můžete se začít těšit z některých zdravotních benefitů. Zjistěte, jaká je ideální frekvence utírání prachu a proč byste tuto činnost neměli podceňovat.

Ve větším množství může být zdraví nebezpečný

Kdo bydlíte s alergikem nebo s malými dětmi, pravděpodobně o neblahých dopadech prachu na lidské zdraví víte. Pro všechny ostatní je dobré připomenutí – přítomnost prachu velmi často vyvolává alergické reakce. Spouštěčem alergií jsou výkaly a trávicí enzymy, které vylučují roztoči, jež se živí organickou složkou prachu. Prach totiž netvoří jen nečistoty, které se k vám domů dostanou z vašeho okolí, drobné částečky z přilehlých staveb, dopravy a atmosférický prach.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Organickou složku prachu tvoří odumřelé kožní buňky, vlasy, chlupy vašich domácích mazlíčků, zbytky jídla, pyl z rostlin či vlákna z oblečení a koberců. Největší záludností tohoto „neviditelného“ nepřítele je jeho schopnost usadit se na kterémkoliv místě v domácnosti. Když se proto rozhodnete prach utřít, často si musíte vzít na pomoc židli či vysavač a složitě čistit i ta místa, která nejsou běžně v dosahu (kupříkladu stropní svítidla, dveřní rámy, skříně apod.).

Jak často byste měli utírat prach

Samotný úklid prachu nicméně nepodceňujte. Kromě nepříjemných alergií a dýchacích obtíží totiž dokáže potrápit i jinými způsoby. Jakmile se prach nahromadí, vytvoří na povrchu předmětů nevzhlednou šedou vrstvu, kvůli níž předměty vypadají zanedbaně, zašle a špinavě. V některých případech mohou prachové částice choulostivé povrchy i poškrábat. Prach rovněž dokáže ucpat řadu domácích spotřebičů, a tím snížit jejich výkon (typickým příkladem je stolní počítač či notebook).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Abyste se vyvarovali negativních dopadů prachu na svou domácnost i své zdraví, měli byste ho utírat s železnou pravidelností. Optimální frekvence je jednou denně, avšak postačí i úklid jednou za dva dny. V případě, že se potýkáte s časovou tísní, je naprosté minimum utírání prachu jednou týdně. Ovšem týdenní frekvenci doporučují odborníci jen těm domácnostem, které se nepotýkají s vysokou prašností. Tip na závěr – prach utírejte výhradně pomocí vlhkého hadříku (suchý prach pouze zvíří a mokrý zanechá skvrny na nábytku).

Jak často ve své domácnosti utíráte prach?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Vondrisková

Jsem vášnivá zastánkyně moderní architektury s bohatými zkušenostmi z předešlých let, během kterých jsem pracovala na mnoha projektech. Přináším inspiraci a praktickou perspektivu na měnící se architektonickou scénu. Můj cit pro detail a krásu spojený s funkcionalitou vede k hledání nových trendů a udržitelných řešení.

Zobrazit další články