Obyčejně vypadající plakát má dnes hodnotu skoro 12 milionů korun. Kdo si ho schoval, ten je v balíku a ani o tom neví

Pokud máte doma staré plakáty, možná je nyní můžete prodat za velké peníze. Top sběratelské kousky mohou mít cenu i několika set tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
                   

Plakáty byly trendem zejména v minulém desetiletí, kdy nesloužily pouze pro reklamní a oznamovací účely, ale mnozí si je také věšeli po svých pokojích. Tyto dekorace však s příchodem revolučního internetu začaly ztrácet oblibu, až je lidé a většina firem nadobro odepsala. Ti, kteří si své sbírky nechali, však nyní mohou mít velké štěstí. Jak totiž uvádí server Aktuálně, za některé kusy vám dají movití sběratelé klidně i stovky tisíc korun. 

Plakáty vám mohou vydělat balík 

Jelikož se plakáty vyráběly jako dočasné reklamní nebo informační materiály, můžete je stejně jako jiné „starožitnosti“ zkusit vydražit na trhu. Jakmile totiž internet převzal kontrolu nad marketingem, mnozí je začali vyhazovat, hromadit ve spížích, kde již několik let čekají na své odhalení, nebo naopak sbírat – a to zejména co se týče top světových kousků, které se dnes mohou vydražit klidně až za půl milionu korun. 

Nejzajímavější jsou dle odborníků staré dochované materiály, a to nejlépe o velikosti A1, které se zpravidla pohybují v cenách do 20 000 Kč. Jak ovšem uvádí server SeznamZprávy, na území České republiky se nachází i takové kusy, jejichž vyvolávací cena může začínat na stovkách tisíc korun. Za vůbec nejdražší český kus je poté považován plakát k americkému filmu King Kong. Jeho cena se v současné době pohybuje mezi 9,3 až 11,7 miliony korun. 

Některé plakátky ve vaší domácnosti mohou mít cenu milionů korun iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé plakáty ve vaší domácnosti mohou mít cenu milionů korun.

V zahraničí jsou plakáty ještě dražší 

Plakáty si získaly oblibu zejména v USA, kde si dokonce můžete prohlédnout sbírku více než 100 let starých kusů. Dohromady pak jejich hodnota činí více než 140 milionů korun, což by spíše odpovídalo vile nedaleko karibského moře a se třemi bazény. Hezké jmění vám však přinesou i české výtvory, a to například sbírka plakátů Alfonse Muchy. Na webu adbz jsme také psali o velmi cenném klenotu mezi poštovními známky.

Co s plakáty děláte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články