Samozavlažovací systém pro rostliny z obyčejné láhve aneb Jak se zbavit povinnosti zalévání

Pomocí tohoto geniálního triku se můžete jednoduše postarat o rostliny v květináči. Snadno se tak vyhnete riziku, že vaše rostliny uschnou, protože jste je zapomněli zalít.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Plánujete odjet na pár dní mimo domov a nemáte nikoho, kdo by se postaral o vaše venkovní nebo pokojové rostliny v květináčích? Zachránit vás může tento jednoduchý trik. Díky němu budou mít rostliny zajištěn neustálý přísun vody a pomocí kořenů si vždy vezmou jen tolik, kolik skutečně potřebují. Po návratu domů budou tedy zdravé a svěží.

Jak o rostliny správně pečovat

Ať už máte rostliny venkovní nebo pokojové, aby vám správně rostly, je důležité dopřát jim tu nejlepší péči. Mezi hlavní faktory, kterým je třeba věnovat obzvlášť velkou pozornost, je dostatečné zalévání a dostatek slunečního svitu. Ani jedno ale není dobré přehánět. Rostliny pečlivě pozorujte a světlo a zálivku upravujte podle aktuální potřeby konkrétní rostliny. 

Jak zajistit rostlinám přísun vody

Voda je pro růst rostlin obzvlášť důležitá. Může se však stát, že rostliny zapomenete zalít nebo jste na pár dní pryč a nemá se o ně kdo postarat. Právě v takových chvílích vám může pomoci tento geniální trik. Díky němu budou mít rostliny zajištěný vždy takový přísun vody, jaký momentálně potřebují. Vyhnete se tak možnému uschnutí rostlin. Ať už odjíždíte na pár dní nebo na delší dobu, s tímto trikem bude o vaše rostliny vždy dokonale postaráno. 

Růžový vánoční kaktus v keramickém květináči iZdroj fotografie: Depositphotos

Co budete pro samozalévací systém potřebovat

Abyste si vyrobili samozavlažovací systém, připravte si plastovou láhev na vodu o objemu 1 až 2 litry, nůžky a vodu, podtácek pod květináč, do kterého budete moct umístit květináč, a láhev s vodou. Podle toho, pro kolik rostlin budete tento samozavlažovací systém vyrábět, upravte množství použitých pomůcek (ke každému podtácku budete potřebovat vždy jednu láhev). 

Jak si samozalévací systém vyrobit

Výroba tohoto systému je velmi jednoduchá a efektivní. Za 10 minut máte skvělý samozalévací systém vyroben a připraven k okamžitému použití. Pomocí nůžek vystřihněte těsně u dna láhve otvor o velikosti malíčku. Láhev zavíčkujte a přes otvor napusťte vodou. Na podtácek umístěte tolik květináčů, kolik se tam pohodlně vleze s otvory pro odtok nebo přísun vody. Nakonec do podtácku postavte láhev s vodou. 

Voda bude z láhve vytékat tak dlouho, dokud nedosáhne horního okraje vystřiženého otvoru. Zbytek vody zůstane v láhvi. Jak budou rostliny vodu z podtácku spotřebovávat, bude se voda automaticky do podtácku z láhve doplňovat. Nehrozí tak, že by rostliny zůstaly několik dní na suchu. Jedinou nevýhodou tohoto triku může být zahnívání kořenů, proto je doporučováno využívat tento systém jen po omezenou dobu a následně rostliny nechat pořádně vyschnout. Přesný postup naleznete ve videu níže. 

Podívejte se, jak vypadá tento samozavlažovací systém v praxi

Jakým způsobem zajišťujete rosltinám dostatečný přísun vody vy?

Zdroj: CommonZense
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Bez nahradí mnoho léků, pomůže na záněty, kašel i astma
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Dům zachvátily plameny a rodina se nemohla dostat ven. Bezdomovec neváhal a všechny zachránil
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat