Psi mohou škodit našim záhonům, musíme je chránit | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak trvale udržet psa mimo záhony zeleniny i květin? Už nebude ohlodávat a ničit vaší zahradu

Jak trvale udržet psa mimo záhony zeleniny i květin? Už nebude ohlodávat a ničit vaší zahradu

Upravený záhon plný kvetoucích květin je dobrou vizitkou každé ženy. Problém nám ale mnohdy mohou dělat domácí mazlíčci, které záhony přímo přitahují.

pes na zahrade
Zdroj fotografie: Depositphotos

Škůdcem v našich záhonech nejsou jen mšice a slimáci. Nemalé problémy nám může způsobit i oblíbený domácí mazlíček – pes. Hlína je pro něj totiž přímo lákadlem a rád se do našich záhonů ponoří a vykope nám tam nepěknou díru. Pokud se pes této kratochvíli vyhne, alespoň naše květiny počůrá. To je pro rostliny přímo poslední zásah, protože čpavek, který je v moči obsažen, květiny zaručeně zahubí. 

Psi se mohou oddávat i ohlodávání jednotlivých květů 

Abychom mohli psy držet od našich záhonů dál, musíme nejprve pochopit, proč je naše květiny tak lákají. Ve většině případů nejde jen o pouhý projev nudy. Příčiny mohou být různé a abychom proti tomuto zlozvyku mohli bojovat, musíme je odhalit. Jedním z důvodů může být náš pach, který v půdě zůstal. Může se ale jednat i o to, že je láká struktura půdy, která je díky našemu zásahu plná zajímavých a nových věcí, chutí a vůní. 

pes dite zahrada
Zdroj fotografie: Pexels

Často se psi uchylují také k tomu, že si kopou díru, aby se zchladili. Zajímaví pro ně ale mohou být i živočichové, na které narazí. A ve finále vlastně i samotné květiny, protože každá z nich má nejen jinou strukturu, ale i vůni a chuť. Nejjednodušším řešením, které mnoho majitelů volí, jsou repelenty na psy. Jedná se o levnou a rychle dostupnou variantu, která má psy držet od záhonu dál. Obsahují totiž silné aromatické látky, které psímu čumáku nejsou příjemné. 

Řešení problému mohou být nenápadná, nebo radikální 

Problémem zakoupených produktů je potřeba opakované aplikace, obzvláště v případě deštivého počasí. Mnohem lepší volbou než postřiky jsou gelové krystaly, které obsahují pro psa nepříjemné esenciální oleje. Odpuzujícím pachem pro psa je ale také ocet. Pokud si z něj vytvoříme postřik, našim rostlinám to neuškodí, a je velká pravděpodobnost, že psa nebude okusování květin již nadále lákat. Pokud zvolíme správný produkt, pomůže nám i v boji proti plevelu. 

pes zahrada stene
Zdroj fotografie: Pexels

Odpuzovadlo na psy se vyrábí také v ultrazvukové formě. Vydává pro nás neslyšitelný zvuk, ale jelikož je sluch psa jinak citlivý než náš, jemu onen zvuk bude velmi nepříjemný. Nebude se u něj chtít zdržovat, a tím jednoduše docílíme toho, že se bude pohybovat v jiných částech zahrady, než je náš záhon. Problémem ale může být to, že působí i na ostatní zvířata. Můžeme tedy jednoduše sáhnout po řešení, které psovi zamezí přístup na záhon. Postavíme kolem něj plot. 

psi trava kamaradi
Zdroj fotografie: Pexels

Ne nadarmo se říká, že dobrý plot dělá dobré sousedy. Rčení se dá použít i v tomto případě. Díky plotu ohraničíme psovi prostor, kam může a kam nikoliv. Je zapotřebí volit takový, aby nebyl pro psa snadno překonatelný a naopak jsme mu nevytvořili zábavnou překážku, kterou si rád bude krátit dlouhé chvíle. Můžeme sáhnout i po plotu elektrickém, který při kontaktu psovi způsobí statický šok. Poslední možností, jak problém vyřešit, je výcvik psa. 

Zdroj: The Spruce