Jak si vybavit domov, abychom se v něm cítili šťastní? Skutečnost podpořená studiemi, stačí se vyhnout pár základním chybám

V současné době je kladen velký důraz na interiérový design. Zapomíná se ale na jedno jednoduché pravidlo, které nám při zařizování pomůže. Vždy bychom se měli inspirovat v přírodě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V každém obchodě s nábytkem najdeme velké množství alternativ, jak si můžeme zařídit celý náš byt. I při zařizování je ale potřeba držet se pár pravidel a nepřehánět to zbytečně s kreativitou. Ve finále totiž velké množství designových prvků na jednom místě nemusí budit hezký celkový dojem. Držet bychom se měli toho, že by náš domov měl být navržen do přírodního stylu. Přírodní prostředí je pro nás totiž stále přirozené a cítíme se v něm nejklidněji a nejšťastněji. Z tohoto důvodu je dobré mít ve stejném stylu zařízený i náš domov. 

Skutečnost podpořená studiemi 

Ze studií, které se tímto problém zabývají, vyplývá, že prostory našeho domova ovlivňují nejen naše zdraví, ale i sociální interakce. Z tohoto hlediska je pro nás nejlepší, když máme dostatek denního světla a přírodních barevných tónů. Tímto stylem bychom měli náš domov zařizovat. Designové prvky, které jsou pro nás nejzajímavější a nejlákavější, velmi často odkazují na naši evoluční minulost. Moderní minimalistický design na nás naopak působí velmi chladným dojmem a po chvíli se v takto zařízené místnosti necítíme příjemně. 

iZdroj fotografie: Pexels

Velkým trendem je také zmenšování obytných prostorů a vybavení naší domácnosti moderními pomocníky. To ale nakonec vede k tomu, že v našich domech podvědomě nechceme trávit čas. Nepůsobí na nás totiž útulně a klidně, a tím negativně ovlivňují náš psychický stav. Při vybavování našich domovů bychom proto měli upustit od moderních představ a vnést do našeho domu přírodu. Ideálním pomocníkem nám v tomto případě může být dřevo. Mnohem lépe, než vinylová podlaha, na nás bude působit podlaha dřevěná. 

Síla a vliv přírody jsou nenahraditelné

Dřevěné podlahy mají pozitivní dopad také na náš zdravotní stav. Ovlivňují krevní tlak a podporují naši koncentraci. Podle průzkumů pohled na dřevo snižuje hladinu stresových hormonů v našem těle. Pobyt v místnosti s dřevěnými prvky dokonce usnadňuje naši schopnost uvolnit se. Výhodou dřeva také je, že vydrží delší dobu. Z hlediska dlouhodobého použití je tedy mnohem efektivnější a ekonomičtější investovat do dřevěných podlah. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také bylo zjištěno, že dáváme přednost vysokým stropům. To je bohužel v dnešním moderním designu považováno za neefektivní a nehospodárné. Proto se od tohoto trendu již dlouhá léta upouští. Bohužel je to jen jeden z dalších důvodů, proč se ve svém domově necítíme příjemně, ale naopak stísněně. Prostory s vysokými stropy stimulují náš mozek, a proto jsme v takové místnosti mnohem produktivnější. Mají ale vliv i na to, jak se chováme. Muži mají tendenci se v menším prostoru chovat arogantněji. Dlouhé závěsy od stropu však místnost opticky zvětší, jsou tak levným a účinným trikem.

Zdroj: Psychology Today 

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články