Rychlejší sušení a nižší náklady na elektřinu, toho dosáhnete pravidelnou údržbou sušičky. Zjistěte, jak udržet spotřebič v optimálním stavu a prodloužit jeho životnost.
Sušička prádla je opravdu praktickým pomocníkem v domácnosti. Pomáhá rychleji usušit prádlo, a to nezávisle na počasí, navíc ušetří místo, které by v místnosti dlouhé hodiny zabíral rozložený sušák. Zároveň také ušetří spoustu času. Ale aby se zachovala její efektivitu a předešlo se problémům, je třeba dbát na její pravidelnou údržbu. Čistění sušičky je zásadní pro zachování jejího správného fungování a bezpečnosti.
Základní postupy čištění sušičky
Pravidelné čištění sušičky vám prodlouží životnost a efektivitu vašeho spotřebiče. Jak často ale sušičku čistit? Každá sušička je jiná, ale obecně se dá říct, že některé věci je ideální provést po každém cyklu, na jiné stačí myslet jednou měsíčně. Správné čištění sušičky zahrnuje několik důležitých kroků, radí web TheSpruce. První z nich je vyprázdnění nádoby na vodu po každém cyklu sušení v případě kondenzační sušičky bez napojení na odpad. Tím zajistíte, že kondenzovaná voda nepřetéká a nepoškozuje sušičku.
Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a přeměňte svou pračku na sušičku. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je dobře sající osuška. Výsle…
více
Po každém cyklu je také vhodné vlhkým hadříkem očistit buben, dvířka i těsnění. Dále nezapomínejte na čištění filtru textilních vláken ani spodního filtru. Žmolky, které se zde hromadí, by měly být pravidelně odstraněny, aby nedocházelo k narušení toku vzduchu a k jeho zanesení. Tím by se snížila účinnost procesu sušení, navíc by prádlo mohlo začít nevábně zapáchat. Ucpaný filtr je totiž ideálním místem pro rozvoj plísní.
Krok za krokem k dokonalému vyčištění
Kontrola filtrů a nádobky na vodu je základem údržby, pro dokonale fungující sušičku je však třeba se věnovat i dalším součástem. Spotřebič vám to vrátí svou efektivitou a vašim ušetřeným časem. Krok za krokem, jak sušičku vyčistit, představil portál Deccoria:
Vyčistěte kanálek filtru textilních vláken – žmolky, které se hromadí v zákoutích, je třeba odstranit.
Vyčistěte kanál výměníku tepla – výměník tepla ovlivňuje efektivitu sušičky, je proto důležité tento prostor pravidelně vyčistit.
Vyčistěte výměník tepla – pokud je vaše sušička vybavena vyjímatelným výměníkem tepla, omyjte ho pod proudem vody. Pokud jej vyjmout nelze, použijte vysavač.
Vyčistěte snímač vlhkosti – čidlo vlhkosti uvnitř sušičky je třeba udržovat v čistotě, aby nedocházelo ke snížení výkonu spotřebiče a prodlužování cyklu sušení.
Vyčistěte venkovní větrací otvor a potrubí – podle webu BHG by mělo být pravidelně kontrolováno a vyčištěno od nečistot a prachu. Dlouhodobé zanedbání tohoto kroku může snížit výkon sušičky.
Vyčistěte skříň sušičky – otřete a zbavte prachu také vnější část sušičky.
Pamatujte, že čištění sušičky je investicí do bezpečnosti a efektivity, protože jak jsme na Adbz již upozorňovali, tento spotřebič může snadno způsobit požár. Nepodceňujte údržbu a budete mít jistotu, že váš oblíbený pomocník v domácnosti vám bude sloužit dlouhá léta bez problémů. Navíc když je sušička více zanesená, dokáže se to projevit na vyšších účtech za elektřinu. Prodavač elektra Marek F. radí zákazníkům: „Pravidelná údržba vašich spotřebičů je zárukou dlouhověkosti, kterou byste neměli podceňovat.“