Jak snadno vyčistit umělý vánoční stromeček | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak bez námahy a přesto precizně vyčistit vánoční ozdoby, světýlka a umělý stromek. Navraťte letos Vánocům jejich lesk

Jak bez námahy a přesto precizně vyčistit vánoční ozdoby, světýlka a umělý stromek. Navraťte letos Vánocům jejich lesk

Seznamte se s jednoduchými triky na dokonalé vyčištění umělého stromečku. Snadno vyčistíte vánoční stromek se světýlky i bez nich.

retro ozdoby
Zdroj fotografie: Unsplash

Celý rok je schovaný někde v krabici nebo na půdě a po pár použitích můžete vytáhnout zaprášené a zatuchlé koště. Nastal čas pustit se do čištění. Samotný proces je jednoduchý, ale vyžaduje pečlivou přípravu. S několika domácími nástroji bude stromek znovu svěží a čistý. Stejné techniky jako při čištění umělého vánočního stromečku lze použít i pro umělé girlandy a věnce.

Čištění stromečku se světýlky

Protože se některé stromečky prodávají s již nainstalovaným osvětlením, můžete je čistit jedině suchým způsobem. Před jakýmkoliv způsobem čištění se ujistěte, že je stromeček odpojený z elektřiny. Snažte se co nejvíce ozdob sundat. Poté odstraňte prach vysavačem. Ať už používáte jakýkoliv typ vysavače, projíždějte stromečkem pomalu a opatrně, abyste neodsáli jehličí nebo neponičili světýlka. Držte vysavač několik centimetrů od větví nebo konec zakryjte kouskem síťky.

vysavac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Prach můžete odstranit také za pomoci ručního kartáče s měkkými štětinami, prachovkou nebo hadříkem z mikrovláken. Směrem odshora setřete každou větev a stojan. Největší chuchvalce prachu lze odstranit také jemným zatřesením. Chcete-li vyzkoušet trochu netradiční způsob, připravte si velký plastový pytel a nasypte do něj dva šálky soli. Do pytle vložte stromeček a pořádně protřepejte. Sůl přitáhne prach ulpívající na větvích a odvede práci za vás.

Čištění stromečku bez světýlek

Stromky bez světel můžete čistit i mokrou technikou. Do rozprašovače nalijte dva šálky teplé vody a přidejte jednu lžičku prostředku na mytí nádobí. Na podlahu rozprostřete starou plachtu nebo noviny. Na méně viditelnou část stromku nastříkejte trochu roztoku a počkejte 30 vteřin. Poté oblast otřete bílým hadříkem. Pokud se zbarví do zelena, vyčistěte váš stromek raději suchou metodou. Jestliže barva nepouští, postupujte ze shora postříkáním jednotlivých větví. Mokré větve setřete hadříkem. Vyčistěte též stojan. 

umely stromek uklid rodina
Zdroj fotografie: Pexels

Rychlejší alternativou je osprchování. Větší stromky rozeberte na jednotlivé části. Než umístíte stromek pod proud vody, ujistěte se, že nepouští barvu. Odtok vody zakryjte jemnou síťovinou, abyste zachytili spadlé jehličí, které by mohlo ucpat odtok. Stromek omývejte slabým proudem vlažné vody. Až budete hotovi, nechte stromeček oschnout na vzduchu.

Jak pečujete o své vánoční ozdoby?

Zdroj: TheSpruce