Se slimáky bude amen: Hromadná likvidace pomocí vápna či plechovky s pivem

Nevítaní hosté českých zahrad se extrémně rychle množí. Jeden slimák naklade až 200 vajíček, z nichž se vylíhnou další už za několik týdnů. Vyplatí se zasáhnout bezprostředně.

slimák a pivo i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slimáci jsou noční můrou každého zahrádkáře. Jsou žraví a nevybíraví. Za oběť jim padne spousta rostlin, které se snažíte na záhonech „vypiplat“. Nejraději si pochutnávají na salátech, mladých výhoncích kopru, kapustové zelenině, jahodách, mrkvi, bramborách i na spadaném ovoci. Nepohrdnou ani okrasnými rostlinami. Tulipány, lilie, pryskyřníky nebo zvonky před nimi jen stěží uchráníte. I když boj se slimáky bude tuhý, existují účinné metody.

Slimák přes noc zničí i celou rostlinu

Na českých zahradách je paradoxně nejčastěji objevuje přistěhovalec. Tuzemští plži se totiž díky přirozeným nepřátelům nestíhají přemnožit. Likvidaci vašich výpěstků má na svědomí hnědo-oranžový slimák španělský, který je velmi nenasytný. Obvykle okusuje listy rostlin a není nezvyklé, že přes noc jeden nevítaný host kompletně zlikviduje i několik sazenic. Denně totiž zkonzumuje pořádné množství oblíbené bašty (zhruba čtvrtinu své hmotnosti).

Jakmile zahrádkáři na slimáky narazí, musí bezprostředně zareagovat. V opačném případě totiž riskují, že jeden z nejnebezpečnějších škůdců napáchá na záhonech pořádnou paseku. Objevují se hlavně navečer a po dešti. Přes den vyhledávají stinná a vlhká místa, kde by se schovali před sluncem. Čím méně úkrytů jim poskytnete, tím spíš se u vás neusadí. Odstraňte ze zahrady zbytečné kameny, dřevo a další předměty, které by jim mohly skýtat zázemí. Rádi mají i vysokou trávu.

Triky ostřílených zahrádkářů fungují

Když si na zahradě prvních slimáků všimnete, není záhodno je podcenit. Ani se nenadějete a budou jich mraky. Slimáci se totiž množí extrémně rychle. Jsou oboupohlavní, takže v páru se navzájem oplodní a vajíčka pak kladou oba. Většinou se to děje během srpna a září. Jeden slimák naklade přes 200 vajíček, z nichž se v teplých dnech vylíhne nový jedinec už během 38 dní. Někdy vajíčka nakladou později a ta pak přečkají zimu a mladí slimáci se vylíhnout až na jaře.

Slimák na stonku rostliny iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje spousta osvědčených metod, jak se jich můžete zbavit. Nejsnazší je ruční sběr. Jde ale o dost pracnou a časově náročnější metodu. Použít můžete chemické prostředky, které se však mohou negativně projevit i na kvalitě výpěstků. Když vsadíte na jeden z těchto triků zkušených zahrádkářů, ulovíte slimáky ve velkém.

  1. Po dešti nebo zalévání, kdy slimáci budou aktivní, vyrukujte na ně s přírodním nehašeným vápnem. Stačí, když kolem rostlin, které chcete ochránit, vytvoříte tenký pás. Jakmile na něj slimák narazí, bude usmrcen.
  2. Nejrozšířenějším lidovým receptem, který na slimáky funguje, je pivo. Nastražte na záhon PET lahev, plechovku nebo kbelík s tímto zlatavým mokem. Slimáci do nádoby vlezou, aby si na pivu pochutnali. Pokud se neutopí, odneste je daleko od své zahrady.

Jaké triky se vám osvědčili pro vypuzení slimáků ze zahrady?

Zdroj: Plantura
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články