Dávat brambory do studené vody je plýtvání vitamíny. Správně by se měly vkládat do hrnce, až když vře
Brambory obsahují velmi cenné vitamíny, minerální látky a antioxidanty. Do organismu je ale dostanete v maximálním množství jen správnou tepelnou úpravou.
Brambory jsou snad nejčastěji konzumovanou přílohou u nás. Úžasná je jejich variabilita přípravy, kdy je můžete vařit, péct, smažit, udělat z nich sladké i slané knedlíky či koláče. Stejně jako jiné potraviny ale i docela obyčejné brambory potřebují správně zvolený způsob přípravy, abyste se zbytečně neochudili o velké množství vitamínů a minerálních látek, které obsahují, což potvrzuje i web Healthline.
Brambory plné vitamínů, minerálů i antioxidantů
Brambory jsou poměrně podceňovanou potravinou. Obsahují například některé esenciální aminokyseliny, důležité stavební kameny proteinů. Rychle také zasytí a jsou tak vhodné při dietních omezeních. Obsažený rezistentní škrob snižuje glykemický index, a tedy hladinu cukru v krvi. Jejich pravidelná konzumace také zlepšuje fungování kardiovaskulárního systému a správnou funkci střev.
A jaké vitamíny a minerální látky konkrétně obsahuje? Podle webu AkademieKvality jsou bohaté na vitamín C a mají velké zastoupení vitamínů z řady B a antioxidantů. Z minerálů pak draslík, zinek, hořčík, železo, fosfor, mangan či jód. Brambory se mohou konzumovat i s dobře očištěnou slupkou, která je dobrým zdrojem vlákniny. Ta napomáhá správnému fungován střev. A stejně jako pomáhá lidskému organismu, je prospěšná i pro orchideje, a to ve formě účinného hnojiva, jak jsme na adbz psali dříve.
Jak správně brambory vařit
Abyste ale z brambor dostali opravdu maximum prospěšných látek, nedělejte stejnou chybu jako já. Nedávno nám do redakce přišel e-mail od čtenářky paní Aleny K. z Hanušovic, která reagovala na náš článek o vaření brambor. „Velmi mě překvapilo, že spousta lidí dává brambory do ledové vody. Tohle mi vtloukala do hlavy už moje babička, že se správně vkládají do vroucí vody.“ A proč tedy oškrábané brambory dávat do vroucí vody?
Odpověď je jednoduchá. Vařením ve vroucí vodě nepřichází brambory o cenné minerály a vitamíny. Měly by se vařit na středním plamenu, a to do úplného změknutí všech kusů. Délku vaření ovlivňuje kvalita brambor, jejich odrůda i stáří. Vyvarovat byste se měli také oloupání a namočení brambor do studené vody dlouho před samotným vařením. Živiny se tak uvolňují do studené vody a ve výsledku jich zůstane v bramborách jen velmi málo.