S hnojivem z brambor vaše orchideje porostou jako divé
adbz.cz » Hobby » Orchidej díky němu bude zdravější a silnější: Hnojivo z brambory stačí použít dvakrát měsíčně

Orchidej díky němu bude zdravější a silnější: Hnojivo z brambory stačí použít dvakrát měsíčně

Dopřejte svým orchidejím extra dávku živin za pár korun a vyrobte si doma hnojivo pro lepší růst těchto rostlin. Odměnou vám bude záplava nádherných květů.

orchidej zluty kvetinac postrikovac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Orchideje vám budou prospívat jen s opravdu dobrou péčí. Pokud vám vaše rostlina začala náhle vadnout, žloutnout nebo shazovat květy, měli byste okamžitě začít jednat. Jediné, co budete k výrobě hnojiva pro orchideje potřebovat, je pár brambor. V bramborové slupce jsou obsažené látky, díky kterým orchideje rychleji rostou a prodlužuje se i doba jejich květu. 

Jak se správně starat o orchidej

Aby vám orchidej prospívala, je potřeba přísně dodržovat podmínky, které má nejradši. Tato původem tropická rostlina vyžaduje teplo, vlhko a světlo. Avšak ne přímé sluneční paprsky, které by ji mohly spálit. Nedoporučuje se tuto marnivou rostlinu často zalévat, protože to může způsobit zahnívání kořenů. Naopak byste měli zajistit snadné odtékání přebytečné vody. Ideálně orchidej umístěte na světlé místo se stálou teplotou a pravidelně kontrolujte dostatečnou vlhkost. 

Jak si vyrobit hnojivo pro růst orchidejí

K výrobě tohoto hnojiva si připravte jednu středně velkou neoloupanou bramboru, a tu nakrájejte na menší kousky. Poté ji vložte do mixéru a přilejte 200 ml vody. Zapněte mixér a bramboru s vodou rozmixujte na co nejmenší kousky. Nakonec pomocí sítka přeceďte vodu do zavařovací sklenice a sklenici uzavřete. 

orchidej na parapetu
Zdroj fotografie: Øyvind Holmstad / Creative Commons / CC BY-SA

Takto připravenou směsí můžete orchideje rovnou zalít. Zbytek směsi skladujte v uzavřené sklenici na stinném a chladném místě. Orchideje tímto hnojivem zalévejte dvakrát měsíčně. Ideální doba pro tuto zálivku je ráno. Vaše orchideje budou díky této zálivce mnohem zdravější a silnější. Poznáte to mimo jiné na výraznější barvě květů a masitějších listech. 

Další způsob jak použít brambory k hnojení

K zalévání orchidejí můžete využít i vodu z uvařených brambor. Taková voda je obohacená o škrob a spoustu dalších živin jako draslík, fosfor, železo a hořčík, které orchidejím opravdu prospívají. Vodu z uvařených brambor nalijte do zavařovací sklenice a po vychladnutí máte hnojivo pro orchideje připravené. Touto zálivkou můžete orchideje zalévat jednou týdně. Nesmíte však brambory při vaření posolit. Sůl je pro orchideje stejně jako další rostliny smrtelná.