Každý den nasbíráte kýbl malin: Za zázračné hnojivo neutratíte ani halíř
adbz.cz » Hobby » Maliny po něm rostou jako zběsilé: Hnojivo z banánových slupek

Maliny po něm rostou jako zběsilé: Hnojivo z banánových slupek

Se správnou péčí dokážou keře malin vyprodukovat opravdu velké množství ovoce. Právě nyní je ideální doba na aplikování přírodního hnojiva.

banany kybl hnojivo
Zdroj fotografie: iStock

Maliny jsou často označované jako bobule, přestože ve skutečnosti obsahují, stejně jako například jahody, drobná jadérka či, chcete-li, pecičky. Nic to ale nemění na věci, že je to ovoce plné chutě, šťávy a vitamínů, a je tak s velkou oblibou pěstované snad v každé zahradě. Stejně jako jiné keře, stromy a plodiny ale vyžaduje pro velkou úrodu správnou péči, jež zahrnuje i pravidelné hnojení. Velkým pomocníkem pak mohou být například banánové slupky, které by jinak skončily v koši. A je to velká škoda, zrovna banánové slupky totiž mají spoustu využití.

Kdy a jak je dobré maliny hnojit

Marmeláda, koláče, šťávy i dezerty. Maliny se těší velké oblibě a pro svou někdy lehce kyselejší chuť náramně dobře se kombinují se sladkým. Abyste měli keře prohýbající se pod váhou plodů, je nutné je přihnojit, a to ve 3 krocích. První začíná brzy na jaře, kdy se keř probouzí po zimě. Pomocí hnojiva je nastartujete, aby rostly a tvořily nové výhony. Druhá fáze hnojení je potom během května či června a podpoříte tím tvorbu plodů. Poslední fáze nastává na konci léta, kdy už maliny neplodí, a připravíte jim tak živnou půdu k tomu, aby přežily zimu.

Právě druhá fáze je nyní aktuální a zde se vyplatí aplikovat hnojivo z banánových slupek. V tuto dobu maliny potřebují hnojivo bohaté na fosfor, draslík a hořčík, aby byla nejen velká úroda, ale aby plody samotné byly šťavnaté a plné chuti. Jeho příprava je přitom velmi jednoduchá. Slupky nakrájejte na malé kousky a v troubě či sušičce potravin je dokonale usušte. Následně je rozmixujte na jemný prášek a promíchejte se zeminou kolem malin. Díky tomu budou mít dostatek živin po celou dobu náročného procesu zrání.

Banánová slupka
Zdroj fotografie: Pixabay

Další využití banánových slupek

Velmi podobnou péči ocení například i růže, kterým živiny z banánové slupky výrazně pomohou nejen v růstu, ale ochrání je i před škůdci. Stejně tak ale můžete použít banánovou slupku na hnojení ostatních rostlin, ať už pokojových, balkonových či těch rostoucích ve vaší zahradě. Uplatnění ale banánová slupka najde i při ošetření drobného poranění. Díky přírodním olejům působí velmi dobře na hojení drobných ran a odřenin, stejně tak ale i na štípnutí hmyzem či akné.

Banány se vyplatí mít doma, i když často pečete. Při pečení dokážou nahradit máslo, stejně tak je možné použít i jiné ovocné pyré, například jablečné, či dýňové. Banány zkrátka můžete použít opravdu do posledního kousku.