Banánové slupky se dají využít na zahradě. Růže po nich porostou jako divé a mšice si na ně nepřijdou

Mezi královny květin se rozhodně může řadit růže. Připravte domácí hnojivo ze zbytku, který by normálně skončil v koši.

Péče o růže i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen málokterá květina v sobě nese tolik smyslnosti a krásy jako právě růže. Z pohledu květomluvy je růže symbolem lásky, přičemž ale záleží i na barvě. Například červená růže symbolizuje lásku a vášeň, růžová barva představuje přátelství a něhu, bílé růže nevinnost a žluté zbarvení pak žárlivost. Pokud růže pěstujete na zahrádce, pak jistě víte, že růže, ač krásná a oku lahodící, je poměrně náchylná na škůdce a pravidelná kontrola a prevence je nezbytná pro její správný růst a zdravý vzhled. Domácí hnojivo jí v tom pomůže.

Banánová slupka patří na zahradu

Banán je nejen výborné a chutné ovoce, ale skrývá další výhodu. Tou je, že po něm nemusí zůstat žádný odpad, pokud to nedovolíte. Banánová slupka v sobě ukrývá spoustu živin a minerálních látek, které z ní dělají ideální hnojivo. Použít jej můžete na pokojové rostliny, ale i na záhonech. Použijte ale slupku v bio kvalitě, případně ji pořádně opláchněte, abyste ji zbavili chemikálií z postřiků. Banánovou slupku jednoduše zahrabejte do půdy k růžím, postupným rozkladem ji bude vyživovat a přispěje i v boji proti škůdců, obzvláště dobře působí proti mšicím.

Je možná i příprava tekutého hnojiva. Slupku nakrájejte na menší kousky, zalijte teplou vodou a nechte 1 den odstát. Poté aplikujte jako zálivku. Zálivku je možné použít i na ostatní rostliny na zahradě či na pokojové rostliny. Pokud se jim od pohledu vyloženě nedaří, můžete udělat i opravdu silné hnojivo, které je opět nakopne. Slupku nakrájejte a dejte do zavařovací sklenice, zalijte převařenou vychladlou vodou a uzavřete víčkem. Nechte 2 týdny vylouhovat a před použitím roztok nařeďte v poměru 1 : 5.

Správné prořezání růží ovlivní jejich zdraví i růst

Růže se nejčastěji prořezávají v jarních měsících a po dlouhé zimě opravdu vyžadují správnou péči. Veškeré suché výhonky a větve musí bez smilování pryč, jen tak se uvolní místo pro nový růst a rostlina bude vitální. Růži je potřeba vždy seříznout maximálně 0,5 centimetru nad očkem. Pravidelně zalévejte, aby měla růže dostatek vláhy a mohla růst. Pro zasazení keře volte slunné a bezvětrné místo s humózní a dobře propustnou půdou. Hodí se rovněž přidání rašeliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Růže můžete pěstovat venku v záhoně nebo vevnitř jako pokojovou rostlinu. Docela možné je ale vypěstovat si keř z růže řezané, kterou vám věnovala milovaná osoba. Takový keř vám potom může připomínat speciální událost či blízkou osobu po velmi dlouhou dobu.

Jaké domácí hnojivo se vám osvědčilo?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství