Hnojení rajčat bez chemie: Stačí použít droždí a řídit se poměrem 13:13:40

Pokud se chystáte vysadit rajčata, měli byste dbát dostatečný zřetel na jejich hnojení. Vyžadují totiž specifické sloučeniny, které jim musíte dát.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rajčata jsou lahodným plodem přírody, který nejenže skvěle chutná, ale také nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Mnoho lidí si je proto pěstuje doma, což je velmi snadné a lze to provádět například i na balkoně či terase. Aby vám však plody rostly rychle a maximálně efektivně, měli byste se zaměřit na jejich správné hnojení. S tím vám však dle serveru Bhg dokáže pomoci například i obyčejné droždí. 

Nejlepší domácí hnojivo pro rajčata 

Aby vaše rajčata rostla tak, jak mají, a získali jste z rostlin maximální úrodu, budete se muset zaměřit především na to, jak je hnojíte. Tyto lahodné plody vyžadují především dusík, draslík a fosfor, a to nejlépe v poměru 13:13:40. Bohužel však takový mix lze v obchodech jen těžko sehnat, takže si ho budete muset vyrobit sami doma. S tím vám ale dokáže snadno pomoci například i obyčejné droždí a několik dalších užitečných složek.

Budete tedy potřebovat 10 gramů suchého droždí, 5 lžic cukru, dostatečně velkou nádobu a 500 gramů dřevěného popela. Všechny ingredience vložte do mísy a zalijte je litrem vody, načež je pořádně promíchejte a nechte zhruba půl hodiny odstát. Nakonec směs stačí už jen přefiltrovat, přilít k ní 8 litrů teplé vody a přidat ještě 1 tabletu 0,5 g kyseliny jantarové. Tu lze dle webu EconomicTimes sehnat téměř v každé lékárně. 

Košík s rajčaty iZdroj fotografie: Piqsels

Pokud nebudete mít po ruce kyselinu jantarovou, můžete použít i kyselinu boritou, ovšem v maximálním množství 0,2 gramu. Pozor však, že tu je na rozdíl od ní třeba rozpouštět v horké vodě. Co se pak týče frekvence hnojení, měli byste jim dodávat potřebné živiny alespoň dvakrát až čtyřikrát do měsíce. Brzy na vás za to bude čekat lahodná odměna. 

Jak se toto hnojivo osvědčilo vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články