S metodou používanou už stovky let rozhodně nešlápnete vedle. Jen trocha hořké soli a rostliny budou jako splašené

Pokud rostliny na zahradě nekvetou a nerodí tak, jak byste si přáli, možná jim chybí živiny, nebo máte nevhodnou půdu. Můžete to napravit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte rozkvetlou květinovou nebo zeleninovou zahradu, určitě znáte spoustu vychytávek, které dopřávají rostlinám jen to nejlepší. Odměnou jsou pak nádherné květy či bohatá úroda. Jestliže vaše zahrada ani zdaleka nepřipomíná rozkvetlý a úrodný ráj, zbystřete. Mezi nejstřeženější zahradnická tajemství, jež se však používají už stovky let, patří rozhodně sůl. Přesněji řečeno epsomská sůl.

Zahrádkáři se tak úplně neshodnou

Ať už tedy pěstujete růže, azalky nebo také rajčata či papriky, můžete jejich růst podpořit touto solí. Obsahuje 10 % hořčíku a 13 % síranů, které jsou pro rostliny důležitým zdrojem živin. Roli sehrávají zejména při jejich růstu a vývoji. Mezi pěstiteli však nepanuje úplná shoda na tom, jak moc epsomská sůl prospívá na zahradě.

Její kontroverze spočívá v rozdílných názorech. Podle některých zahradníků může za působivý růst rostlin, zatímco jiní pěstitelé se domnívají, že epsomská sůl rostlinám neprospívá. Naopak, ještě navíc může být škodlivá pro půdu. Jistě lze říci jen to, že tato sůl může být prospěšná, ale měla by být používána jako doplněk pro výživu rostlin. Nikoli jako primární zdroj.

Epsomská sůl jako hnojivo

Vysokou hladinu hořčíku obsaženého v této soli mají rády třeba růže, papriky a rajčata. Stačí, když v době kvetení posypete půdu kolem rostlin epsomskou solí, a poté zalijete vodou, aby se živiny dostaly až ke kořenům

Hořká sůl proti škůdcům

Použijte epsomskou sůl namísto chemických prostředků na hubení zahradních škůdců, včetně hrabošů a slimáků. Stačí, když posypete půdu v okolí rostliny.

Epsomská sůl neutralizuje pH

Pokud půda na vaší zahradě má vysoké pH, což některé rostliny nemají rády, může epsomská sůl pomoci půdu neutralizovat. Měli byste ji zapracovat do půdy a postupem času pH klesne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Posypání půdy na záhonech však není jediným způsobem, jak epsomskou sůl můžete aplikovat na rostliny. Nejčastěji se používá smíchaná s vodou jako postřik na listy. Udělejte to nejlépe na jaře, když se objevují nové listy, a pak znovu po odkvětu. Můžete tuto sůl také přidat do vody a použít jako závlahu, nebo ji aplikovat při výsadbě. Například při sázení růží se doporučuje přidat lžíci epsomské soli do jamky pod rostlinu.

Jakou zkušenost máte s používáním epsomské soli?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články