Tajemství velké úrody křupavých okurek: Hnojivo z popela a kopřiv
adbz.cz » Hobby » Tajemství velké úrody křupavých okurek: Hnojivo z popela a kopřiv

Tajemství velké úrody křupavých okurek: Hnojivo z popela a kopřiv

Ostřílení pěstitelé nevsázejí na průmyslově vyráběná hnojiva, která obsahují chemii. Po domácí výživě totiž rostliny prosperují lépe. Zahrádkáři ani nestíhají okurky sklízet.

okurky pestovane v pytli
Zdroj fotografie: Deposiphotos

K tradičním evergreenům tuzemských zahrad patří okurky. Spolu s rajčaty jde zřejmě o nejoblíbenější rostliny, jejichž pěstování ve skleníku nebo přímo na záhonu si vyzkoušel snad každý. Nejde totiž o extrémně náročné rostliny, které vyžadují nějakou speciální péči. Pokud se ale chcete dočkat bohaté úrody opravdu lahodných a křupavých okurek, je zapotřebí trocha úsilí. Bez dostatku slunečních paprsků, kvalitní zálivky a občasné výživy to tak hladce nepůjde.

Popel dodá draslík, vápník i hořčík

V různých fázích vývoje okurky potřebují přihnojit. Proto je dobré dopřát jim zejména dusík, draslík, fosfor, vápník a hořčík. Obchody (a nejen ty specializované) nabízejí nepřeberné množství nejrůznějších hnojiv, většinou s přídavky chemie. Existují ale k půdě, budoucím výpěstkům a k přírodě obecně šetrnější způsoby, jak rostlině můžete poskytnout výživu, kterou potřebuje. Tajemstvím ostřílených pěstitelů je recept na domácí hnojivo, díky němuž během sklizně nestíhají okurky sbírat ze záhonů.

Jakmile se na rostlinách objeví květy, přihnojte je draslíkem. Pokud ho totiž rostlina nemá dostatek, začíná žloutnout, bude mít problémy s plodností a mohou se objevit i nejrůznější choroby i škůdci. Třeba plíseň okurková nebo svilušky dokážou během pár dní rostlinu zcela zničit. Za draslík nemusíte zbytečně utrácet. Nejspíš ho máte v ohništi nebo v krbu zcela zdarma k dispozici. Popel je totiž nejdostupnějším prostředkem, jenž obsahuje dost draslíku, který rostliny dokonale asimilují.

Levné hnojivo připravíte snadno

Obyčejný popel je také zdrojem hořčíku a vápníku. Aby rostliny zůstaly zdravé a normálně se vyvíjely, stačí, když je během sezóny několikrát přihnojíte popelem. Doporučuje se ho aplikovat na záhony ještě před výsevem semen nebo vysazením výhonků. Na každý metr čtvereční stačí zhruba jedna sklenice popela. Během růstu okurek je výhodnějším řešením připravit si zázračný elixír, díky kterému budou rostliny náramně prosperovat. Jednoduché a levné domácí hnojivo si snadno připravíte.

Okurky na roslině
Zdroj fotografie: Pixabay

Hlavní roli bude znovu hrát popel a výborně mu budou sekundovat kopřivy. Výroba je snadná. Naplňte kbelík kopřivami, zalijte je vodou a kvůli urychlení procesu kvašení přidejte lžíci cukru a hrst hlíny. Pak nechte nálev týden odstát na teplém místě. Když lhůta uplyne, vezměte kbelík, nalijte do něj 10 litrů vody a přidejte sklenici popela. Nakonec do něj přimíchejte litr kopřivového nálevu. Ke každé rostlině aplikujte zhruba půl litru tohoto výtečného domácího hnojiva. Je dobré hnojení aplikovat alespoň jednou za tři týdny, z úrody vás pak bude přecházet zrak.