Rychlý a hlavně jednoduchý způsob, jak vyčistit žaluzie od prachu i mastnoty. Po měsíce se na nich neusadí ani smítko

Čištění žaluzií je náročný úkol, který se ne vždy může povést. Naštěstí však existují účinné tipy, které vám pomohou usnadnit práci a získat dokonalý výsledek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Horizontální žaluzie, které chrání vaše místnosti před sluncem, vyžadují správné a pravidelné čištění. Ačkoliv ve většině případů nepřitahují prach, mohou se na nich postupem času usazovat některé nečistoty, a proto byste měli dbát na jejich správnou hygienu – a to zejména v kuchyni a ložnici, kde trávíte nejdůležitější část dne. Abyste zachovali krásu a funkčnost tohoto nezbytného pomocníka v domácnosti, přinášíme vám osvědčené tipy, jak je správně a snadno vyčistit. 

Jak vyčistit horizontální žaluzie po demontáži

Mastné a jiné odolné skvrny, které se usadily na horizontálních žaluziích, vám pomůže nejlépe odstranit houbička a správný roztok (nejlépe vhodný mycí prostředek, nebo čisticí prostředek na sklo). Měli byste se však zpravidla vyhýbat drsným chemikáliím, práškům a také příliš drsným houbičkám, které mohou jejich povrch velmi snadno poškodit. Je také důležité, abyste všechny nečistoty, včetně stop mastnoty nebo sazí, umyli okamžitě. Tímto způsobem se vyhnete jejich zaschnutí a potenciálním problémům při pozdějším čištění. 

Horizontální žaluzie lze snadno čistit také bez nutnosti demontáže upevňovacích háčků. Aby se vám výsledek vydařil, můžete použít následující metodu: Smíchejte antistatikum a čisticí prostředek ve vodě, navlékněte si gumové rukavice a na ně si ještě navlékněte bavlněné domácí rukavice. Poté ponořte ruce do tekutiny a následně svými prsty očistěte všechny zašpiněné části. Nečistoty můžete také odstranit tak, že na ně nastříkáte čisticí prostředek na sklo a poté je otřete čistým bavlněným hadříkem.  

Používejte vlhké utěrky a buďte opatrní s vodou 

Čištění vám také usnadní dodatečná antistatická úprava. Abyste horizontální žaluzie umyli bezpečným způsobem, měli byste být zvláště opatrní při oplachování vodou – a to tak, aby tekutina nepronikla do upevňovacího profilu. Také je rozhodně nijak nestlačujte a silně netahejte, aby nedošlo k deformaci kovu nebo prasknutí plastu. Mytí byste také měli provádět na rozložených pásech, aby se na nich zbytečně neusazovaly další nečistoty a měli jste přístup do každého zašpiněného místa. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor byste si měli dávat také v případě, pokud máte horizontální žaluzie z drahého dřevěného kování, které je třeba ošetřovat s dvojnásobnou opatrností. Ty byste neměli nikdy omývat silnými kyselinami, nepoužívat k jejich čištění tvrdé a drsné houbičky a rozhodně na ně nepouštět proud vody. Aby jejich očista proběhla v pořádku, stačí použít měkký kus látky, namočit jej do vody smíchané s mýdlem (nejlépe bio) a poté jej dobře vyždímat. Každý pás poté otřete do sucha a v případě potřeby naneste lešticí, prach odpuzující prostředek. 

Jakým způsobem čistíte horizontální žaluzie vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články