Za tuhle desetikorunu dostanete 200 000 Kč. Liší se malým detailem
adbz.cz » Hobby » Za tuhle desetikorunu dostanete 200 000 Kč na ruku: Liší se malým detailem. Podívejte se, jestli ji nemáte právě vy

Za tuhle desetikorunu dostanete 200 000 Kč na ruku: Liší se malým detailem. Podívejte se, jestli ji nemáte právě vy

Způsobů, jak obohatit rodinný rozpočet, je mnoho. Málokdo ale ví, že mu značnou částku mohou vydělat i peníze, které má v peněžence.

ceske mince desetikoruny
Zdroj fotografie: Česká televize

Ve světě numismatiky může zdánlivě obyčejný kus měny někdy skrývat vzácnou variantu, která výrazně zvyšuje jeho hodnotu mezi sběrateli. Ukázkovým příkladem takového jevu je desetikoruna (10 Kč) z roku 1993.

Zkušební ražba desetikoruny z roku 1993

V roce 1993 vydala nově vzniklá Česká republika sérii nových vzorů měny. Mezi nimi byla i desetikorunová mince, která prošla omezenou zkušební ražbou ještě před samotným schválením konečného návrhu a jeho sériovou výrobou. Tyto zkušební ražby označují sběratelé a numismatici jako „vzorové“ nebo „zkušební“ a jejich účelem je otestovat různé aspekty designu mince (například složení kovu a procesu ražby), jak píše web Sběratel.

Identifikace vzácné varianty

Vzácnost desetikorunové mince z roku 1993 spočívá v nenápadném detailu na její rubové straně. Na zkušební verzi jsou iniciály „KČ“ menší než na standardní verzi a jsou umístěny tak, že se sotva dotýkají horní hraniční čáry (ale neprotínají ji). Tuto variantu razila Hamburská mincovna (Hamburgische Münze Hamburg), nikoliv Česká mincovna, která výrobu převzala v následujících letech.

Mincí není mnoho, proto jsou vzácné

Podle zpráv bylo do oběhu vydáno pouze asi 1 000 kusů této zkušební ražby, později byl původní návrh akademického sochaře Ladislava Kozáka upraven tak, že se písmena „KČ“ zvětšila. Zkušební ražba se tak stala ojedinělou emisí, která se nikdy nedočkala široké distribuce. I tak jich mezi lidmi může být ještě mnoho. A kolik za takovou minci získáte, pokud ji objevíte v peněžence? Podle informací z webu FinančníArchitekti lze za dobře zachovalou zkušební desetikorunovou minci z roku 1993 získat až 200 000 Kč.

dvoutisice balik penize
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz
Ne vždy se hodnota mince či bankovky rovná té, která je na ní uvedena. Pokud narazíte na sběratelský kousek, máte vyhráno.

Dejte si však pozor v případě, že byste naopak uvažovali o investici. Čas od času se totiž takové desetikoruny na internetu objeví – a to za velmi lákavé sumy. Pravděpodobně však půjde o padělky. Proto se vždy před jakýmkoli podobným nákupem poraďte s renomovaným prodejcem. Podobně můžete vydělat třeba i na gramofonových deskách, jak jsme na webu adbz psali již dříve.