Využijte symbiózy rostlin. Když z těchto druhů zeleniny uděláte „sousedy“, dosáhnete mnohonásobně větší úrody

Smíšená výsadba je skvělým prostředkem k dosažení kvalitnější a bohatší úrody. Jestliže zvolíte rostlinky správně, budou si navzájem pomáhat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na výsev zeleniny i ovoce je již téměř pozdě, ovšem zkušený zahradník ví, že péče o zahradu nezačíná vysetím prvního semínka, ale již dlouho předtím – důsledným plánováním. Abyste získali co nejbohatší úrodu, měli byste se zamyslet nad tím, které druhy zeleniny vedle sebe umístíte. Jestliže je zvolíte vhodně, budou se doplňovat a navzájem si pomáhat – poskytnou si živiny potřebné ke svému zdravému růstu, stín i oporu. A jako bonus zabrání růstu plevele, nebo přitáhnou opylovače.  

Hrášku a dýni prospěje kukuřice

Trojice zeleniny – kukuřice, dýně a hrášek, je ukázkovou kombinací toho, jak si mohou být rostliny navzájem prospěšné. Hrášek obohacuje půdu o dusík, který je důležitý pro zdravý růst dýně i kukuřice. Dýně zase díky svým štětinatým stonkům brání růstu plevele, kukuřice poskytuje popínavým rostlinám oporu. Vzájemně prospěšné vztahy nicméně fungují jen tehdy, pokud respektujete nároky na stanoviště, živiny, vláhu i prostor rostlin, což platí ve všech případech.

Rajčata vysejte vedle bazalky

Pěstování rajčat nejrůznějších odrůd je mezi zahrádkáři velmi populární. Abyste maximalizovali své výnosy a získali co nejchutnější plody, vysaďte je v kombinaci s bazalkou, měsíčkem lékařským či lichořeřišnicí. Uvedené doprovodné rostliny odpuzují jejich škůdce, čímž přispívají k hojnější úrodě. Rajčata se skvěle snáší i s pažitkou, petrželí, cibulí nebo mrkví.

Mrkvi se bude dařit vedle cibule

Jestliže stojíte o úrodu šťavnaté mrkve a cibule, zasaďte oba druhy zeleniny vedle sebe. Cibule odpuzuje od záhonu hmyzí škůdce a zároveň chrání mrkev před řadou chorob (má fungicidní účinky). Mrkev zase dobře odpuzuje škůdce, kteří napadají cibuli. Vedle cibule můžete vysadit také brokolici. Mrkev bude prosperovat i vedle salátu, hrášku, rozmarýnu, ředkviček či fazolí, jež půdu obohatí o dusík.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlávkovému salátu prospějete ředkvičkami

Zdravé hlávky salátu sklidíte v případě, že vedle něj vysejete ředkvičky. Ty ho napomáhají ochránit před listožravými škůdci, kteří jsou často jeho zkázou. Stejný účinek jako ředkvičky má i máta, jejíž vůně je (nejen) pro plže odpuzující. Vedle ředkviček můžete vysít ještě například špenát, cibuli, mrkev nebo červenou řepou.

Jaké druhy zeleniny na své zahradě pěstujete?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články