Jak se spolehlivě zbavit ovocných mušek v domácnosti jednou provždy
Ovocné mušky nejsou zrovna domácím mazlíčkem, ale i přesto se vyskytují snad v každé domácnosti, ve které najdete ovoce v jakékoliv podobě.
Každá domácnost, i ta sebevíc hygienická, se může setkat s nejrůznějšími návštěvníky. Mezi ty nejčastější patří tzv. “ovocné“ mušky. Najdete je tam, kde je ovoce. I přesto, že se může zdát boj s nimi celkem nespravedlivý, existuje pár triků, které lze vyzkoušet. Tito létající broučci sice nemají lucerny, ale mají hezký název. Jmenují se octomilky a pohybují se všude tam, kde je ovoce. Nemusí být ani staršího data, octomilky mají rády i například kompoty nebo čerstvé ovoce.
Plácačka na mouchy vám nepomůže
Tyto mušky jsou velmi malé a mnohdy si jich ani nemusíte všimnout. Pouhým okem je spatříte jedině tehdy, když je vyrušíte, mušky začnou lítat. V opačném případě je ani neuvidíte. Plácačka není v tomto případě na místě. Najdete je nejen na ovoci, ale také třeba ve spíži, ve které máte otevřené lahve ať už s pivem, vínem, nebo se šťávou. Nejčastěji se objevují na starším ovoci, které je dostupné třeba na tácu v kuchyni.
Jejich život není příliš dlouhý, dožívají se devíti týdnů a během tohoto období jsou docela plodné. Za svůj život má několik stovek potomků. Larvy najdete zejména na ovoci, které už je v rozkladu, ale lze je nalézt i na hnijících listech. Jen tři dny stačí k tomu, aby se z vajíček larvy vylíhly. Jsou poměrně velké a po několika dnech je z nich dospělý jedinec. Octomilky jsou pro člověka neškodné, až na možné bakterie, které mohou přenášet.
Chcete-li se jich zbavit, hodně větrejte
Octomilky milují ovocný zápach, proto logickým postup by mělo být časté větrání. Nemají rády průvan a také, když vyvětráte, nebude se v místnosti tolik držet vůně ovoce. Důležité je prohledat místa, kde by se mohlo vyskytovat nahnilé ovoce. Nejčastějším místem je miska na kuchyňské lince. Nezapomínejte omývat ovoce před konzumací, i když žádné mušky nevidíte, neznamená to, že na ovoci nejsou nakladené larvy.
Octomilkám také zabráníte náletům na ovoce tak, že budete používat mechanické poklopy. Druhou možností jsou chemické odpuzovače ve formě přístrojů do zásuvky či nejrůznějších sprejů. Vyzkoušet ale také můžete domácí výrobky. Vzhledem k tomu, že octomilky mají nejraději ovocné chutě a vůně, můžete si vyrobit vlastní past ve skleničce se šťávou. Mušky se v ní utopí. Tato varianta je jednak ekologičtější, ale také levnější.