„Sousedi“, kteří dopomůžou k maximální úrodě jahod: Skvělou volbou je červená řepa či hrášek

Správně zvolené sousedící rostliny si mohou být velmi prospěšné. Vzájemně se obohatí o potřebné živiny nebo ochrání před útokem škodlivého hmyzu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Abyste si v létě mohli vychutnat bohatou úrodu jahod, osázejte jejich záhon těmi nejlepšími sousedy. Takto je ochráníte před škůdci a podpoříte jejich zdraví i růst. Za tuto společnost vám jahody rozhodně poděkují. Naopak se snažte vyhnout nevhodným kombinacím, které by je mohly oslabit. Připravte se předem a rozplánujte si rozmístění jednotlivých rostlin.

Na co si dát při pěstování pozor

Než se vůbec pustíte do samotné výsadby, měli byste zkontrolovat vlastnosti substrátu. Pomocí jednoduchých testů zjistěte pH půdy a zastoupení potřebných živin. Podloží záhonu by mělo být hlinité nebo kombinací hlíny a písku. Půdní pH by se ideálně mělo pohybovat mezi 5,5 – 6,5. Přestože jahody potřebují dostatek vody, půda rozhodně nesmí být neustále vlhká nebo podmáčená. To by mohlo způsobit zahnívání kořenů a následně i plodů.

Jahody byste nikdy neměli pěstovat na místě, kde vám rostly i v minulém roce, protože některé zdroje důležitých prvků mohou být z velké části nebo úplně vyčerpány. Neměli byste je sázet ani na místo, kde vám v předešlém roce rostly maliny, rajčata, brambory nebo okurky. Na takovém místě je velké riziko napadení kořenů houbovým onemocněním.

Nejlepší sousedé jahod

Dobře zvolenými rostlinami můžete zlepšit jejich růst i výnos. Ideálními společníky pro jahody jsou cibule, česnek, pažitka, fazole, hrášek, mrkev, ředkev, špenát nebo červená řepa. Cibule a česnek je spolehlivě ochrání před šneky a slimáky. Další druhy pak podpoří jejich růst a zajistí přísun potřebných živin. S těmito sousedy vám jahody skvěle porostou.

Čerstvé jahody iZdroj fotografie: Depositphotos

Byliny vhodné k jahodám

Kromě zeleninového záhonu můžete vedle jahod vysadit také různé byliny. Ty dokážou taktéž zahnat škodlivý hmyz, a navíc plody jahod získají mnohem lepší chuť. Bylinný záhon poblíž tohoto ovoce vytvořte ideálně z tymiánu, kmínu, petržele, koriandru, máty nebo šalvěje. Jiné druhy by mohly z půdy ubírat živiny a jahody by rostly méně, což by mělo za následek i menší a ne tak sladké plody.

Co k jahodám nesázet

Některé druhy rostlin mohou brzdit vývoj jahod. To ve výsledku způsobí mnohem menší úrodu. Vedle jahod byste rozhodně neměli sázet zelí, růžičkovou kapustu, květák, brokolici, kapustu a kedlubny. Vyhněte se také v blízkém okolí přítomnosti lesních jahod, malin nebo ostružin, které mohou jahodový záhon zarůst a rozšířit na něj různé choroby. 

Jak sázet jahody na záhon

Co sázíte vedle jahod vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články