Víme, jak se jednou provždy zbavit plísně u vás doma. Vše jsme pro vás přehledně sepsali
Plíseň v domácnosti je nepříjemný problém, který nejenže kazí estetiku místností, ale také ohrožuje lidské zdraví. Zbavit se jí však můžete snadno.
Obsah
Pokud se na vašich zdech objevila plíseň, pak je důležité začít konat včas. Jedná se totiž o nebezpečný problém, který nejenže narušuje estetiku vaší domácnosti, ale podle serveru WebMD také znečišťuje vaše ovzduší – a tím také například zvyšuje riziko dýchacích potíží u každého člena domácnosti. Naštěstí se však problému můžete v podstatě snadno zbavit, a to pomocí přírodních prostředků, které možná již máte u sebe v kuchyni.
Plíseň v domácnosti může mít vážný dopad na vaše zdraví
Pokud se ve vaší domácnosti objeví plíseň a vy s ní nic nebudete dělat, pak vystavujete své zdraví velkým rizikům. Z dlouhodobého hlediska může napáchat neplechu zejména na vašem dýchacím systému, a to ve formě astmatu, problémů s dýcháním či alergiemi. Často však způsobuje i kožní problémy, problémy se spánkem a neustálé bolesti hlavy. Je proto důležité, abyste svou domácnost chránili před jejím vznikem a v případě, že se již objevila, se jí pokusili co nejrychleji zbavit.
Plísním se nejlépe daří v chladnějších bytech s vyšší vlhkostí vzduchu. Riziko jejich vzniku je podstatně vyšší během zimy, a to zejména v místnostech, kde netopíte nebo nenecháváte proudit dostatečné množství čerstvého vzduchu. Abyste se tedy vyhnuli problémům, snažte se co nejčastěji větrat a udržovat domácnost v suchu – během zimy klidně několikrát denně. Pozor byste si měli dávat také u sušení prádla v místnostech, neboť tím výrazně zvyšujete vlhkost v jeho okolí a plíseň se tak může objevit velmi snadno. Ideální vlhkost vzduchu v domácnosti je 40–60 %.
S plísní na zdech vám pomohou domácí prostředky
V případě, že jste si již v některých svých místnostech všimli plísně, pak je vhodné pustit se co nejrychleji do řešení problému. Za tímto účelem však nemusíte nutně používat speciální prostředky z obchodu (jsou také účinné, ale většinou stojí plno peněz a ne každý má rád tyto silné chemikálie). Mnohem lépe se proto podle webu GoodHousekeeping vyplatí vsadit na jablečný ocet, bělidlo, jedlou sodu nebo peroxid vodíku. Tyto prostředky stačí smíchat v poměru 1 : 1 s vodou a pomocí rozprašovače je nastříkat přímo na zasažená místa.
Roztok nechte působit zhruba 30 minut a poté povrch omyjte čistou vodou. Již po prvním použití byste si měli všimnout přívětivých změn. V případě, že by se vám nedařilo držet u sebe doma nižší vlhkost, pak si můžete pořídit odvlhčovač vzduchu. Ačkoli se to může zdát jako dražší záležitost, z dlouhodobého hlediska tím výborně ochráníte místnosti před plísní a sebe před nebezpečnými onemocněními. Na adbz jsme také psali o tom, jak vám s plísní dokáže pomoci obyčejná sůl. Stačí ji použít správným způsobem.