Uložte zeleninovou zahradu k zimnímu spánku chytře. Zkušení pěstitelé prozradili, jak docílit příští rok dvojnásobné úrody
Abyste příští jaro mohli začít s pěstováním zeleniny, je potřeba, abyste zahradu připravili na zimu. Poté bude další pěstování mnohem jednodušší.
Obsah
Léto je za námi a máme tu podzim. Čas, kdy nás čeká nejdůležitější práce na zahradě – připravit ji na další bohatou sezónu. Během dozrávání a sběru plodů se o zahradu staráme nejméně. Tudíž než přijdou říjnové přízemní mrazíky, je potřeba rostliny paprik, rajčat, okurek a mnoho jiného vytrhat, ostříhat keře a tak dále. Samozřejmostí je i plevel.
Odstranění zbytečné vegetace
Rostliny zeleniny na konci sezóny dělají na zahradě pěkný nepořádek. A nejsou to jen rajče nebo okurky, ale i cukety a mnoho jiného. Začněte tedy tím, že odstraníte veškeré rostliny, které již odplodily. Pokud to neuděláte, hrozí některé onemocnění, škůdci a jiné potíže, jež následně mohou poznamenat novou úrodu. Nezapomínejte ani na shnilé ovoce a zeleninu na zemi. Plesnivé listí či škůdci napadené nejlépe spalte.
Poté také zeminu odplevelte. Nejdříve pomocí rýče půdu zryjte a následně vytrhejte plevel. Jedná se o nejideálnější hloubkové prokypření a provzdušnění půdy. Jakmile budete mít hotovo, doporučujeme přidat vrstvu kompostu. Poté zem lehce přikryjte mulčovací fólií. Záhon tak bude více chráněný. Pozor ale na příliš silné mulčování. Je potřeba, aby zem vymrzla a vymrzli i všichni škůdci.
Použití česneku a rozšíření záhonu
Jestliže chcete sázet česnek, vyberte si záhon, ve kterém letos tato zelenina nebyla, a zasázejte ho. Příští rok můžete mít bohatou úrodu. Pokud nechcete česnek sázet teď, můžete počkat do listopadu. Nejdříve do půdy přidejte velké množství kompostu, následně malé množství organického hnojiva a vysaďte česnek přibližně 15 centimetrů od sebe a asi deset centimetrů hluboko.
Podzim je také ideálním obdobím pro rozšiřování zahrady pro pěstování zeleniny. Zvažte rozšíření záhonu nebo někde o kus dál vybudujte další. Mnoho zahradních center či zahradnictví nabízí na podzim substrát i kompost – pokud nemáte svůj – za výhodnou cenu. Což se jistě vyplatí. Navíc při zvyšování cen potravin je jistě výhodou si svou zeleninu vypěstovat.
Shromážděné listy jsou darem zahrad
Mnoho zahradníků listí přímo miluje. Jiní mu bohužel nevěří a listy raději vyhazují do posledních BIO popelnic. Jestliže vy se nebojíte, sesbírejte co nejvíce spadaných listů a naplňte s nimi kompostové nádoby, ohrádky či to, kde kompost máte. Obojí dokonale poslouží k mulčování zahrady. Bohatá vrstva mulče nad zeminou dokáže potlačit plevel, udrží vlhkost a obohatí půdu.
A jestliže se bojíte listové plísně, můžete být klidní. Časem se lupení rozpadne a vytvoří bohatý humus, který lze promíchat se zeminou, aby se zlepšila struktura a udržela si vlhkost. Nejlepší bude, pokud lupení rozsekáte pomocí sekačky – v kombinaci s trávou a kompostem pak tvoří dokonalou trojici. Organický mulč pomůže zahradě. Co používáte na podzim na zahradě vy? Nezapomínejte ani na uskladnění a očištění nářadí, abyste ho nemuseli další rok pořizovat znovu.