Drobná chatka s nádherně vybaveným interiérem | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Malá chatka plná rostlin je důkazem, jak prostředí ovlivňuje lidskou psychiku: „Depresemi už netrpím,“ říká majitel

Malá chatka plná rostlin je důkazem, jak prostředí ovlivňuje lidskou psychiku: „Depresemi už netrpím,“ říká majitel

I malinká a opuštěná chatka uprostřed města může sloužit jako oáza klidu. Je plná pokojových rostlin a nic v ní nechybí.

chatka okrasne rostliny
Zdroj fotografie: Se souhlasem Jessie Cagliero

Organizace jménem Relief Corporation zřídila po celém San Franciscu celkem 5 600 budov, které měly sloužit jakožto úkryt pro lidi prchající před zemětřesením. Mezi tyto stavby paří i drobná chatka umístěná uprostřed zmíněného města. Až do 70. let 20. století stavba chátrala. Poté se jí ale dostalo modernizace v podobě předělání kuchyně a koupelny, přidání umělecky zpracovaných dlaždic a instalace vitráží a střešních oken.

S květinami jde všechno líp

V této době má chatka nového majitele, který se svěřil, že po jejím zakoupení nemohl být šťastnější. Předtím ho totiž trápil syndrom vyhoření, stres a deprese. Po nastěhování a předělání vnitřních prostor ho tyto nepříjemnosti ovšem opustily. Interiér chatky doplnil o obrovské množství rostlin, které mu dodaly pocit klidu.

Ozdobnou zeleň přidal dokonce i do koupelny, které tak vdechl nový život. Jedná se zejména o vlhkomilné druhy, jako je např.:

  • šplahvnice zlatá (Epipremnum aureum),
  • parožnatka (Platycerium bifurcatum),
  • monstera skvostná (Monstera deliciosa),
  • břečťan popínavý (Hedera helix)
  • a zelenec (Chlorophytum comosum).

Povedený pokus o souznění s přírodou

Početnost rostlin napovídá, že vnitřní prostory chatky byly zařízeny v přírodním stylu. Ten podtrhují také dřevěné podlahy, trámy, schody, skříně a mnoho dalšího. Toto společně s bíle natřenými stěnami obyvatele zbavuje všech negativních myšlenek a dovoluje mu na malý okamžik vypnout a uvolnit se.

koupelna vana drevo pokojovky
Zdroj fotografie: Se souhlasem Jessie Cagliero

Na útulnosti domku navíc přidávají nejrůznější předměty a suvenýry z výletů a dovolených. Mezi ty např. patří vzpomínkové povlaky na polštáře z Mexika, zarámovaná mapa města, ve kterém vyrůstala matka vlastníka chatky, a podomácku vyrobený lapač snů. Nechybí ani solnička z kamarádovy svatby a sada zvonků jakožto narozeninový dárek od otce.

Útulným interiérem to nekončí

Obydlí je obklopeno zahrádkou s nejrůznějšími květinami a dřevinami, na které je radost pohledět. Z chatky se dá na zahradu dostat přes terasu vystavěnou z dřevěných prken, doplněnou o malé posezení v podobě pohodlné židle. Večerní odpočinek na ní pak obyvateli nabízí nádherný výhled na osvětlené tržiště.

Které druhy pokojových rostlin máte doma vy?

Zdroj: ApartmentTherapy