Co dělat v případě výpadku proudu? Tyto tipy zachrání vás i váš byt
adbz.cz » Hobby » Problémů spojených s výpadkem proudu se dá vyvarovat. Vyplatí se mít doma zásobu pitné vody

Problémů spojených s výpadkem proudu se dá vyvarovat. Vyplatí se mít doma zásobu pitné vody

K výpadku elektřiny dojde jednou za čas v každé domácnosti. Pro případ delšího období bez proudu je dobré učinit jistá opatření, která vám pomohou tento problém zvládnout.

vypadek proudu provizorni reseni
Zdroj fotografie: iStock

Při výpadku proudu nemusí jít o katastrofu, záleží vždy na konkrétní situaci. Současně je ale trochu s podivem, že na něj obvykle nebýváme vůbec připraveni. Pro výpadek toho přitom není potřeba mnoho. Rozbitý a zapnutý spotřebič, živelná pohroma nebo jednoduše servisní práce techniků někde v okolí. Hlavně v tom posledním případě obvykle nelze věci nijak ovlivnit. Pravidelné údržby mívají ovšem upozornění na stránkách obce nebo dodavatele energií.

S výpadkem proudu se pojí rizika

Výpadek proudu obvykle není nebezpečný pro vás jako člověka. Podle okolností ale může vážně poškodit vaši domácnost. Hlavně extrémní větrné nebo sněžné podmínky mohou zlikvidovat vedení vysokého napětí, takže váš domov bude „bez šťávy“ i několik dní. Je na místě si uvědomit, že na elektřinu dnes v domácnostech funguje prakticky všechno včetně ohřevu vody. Kritickou částí je také lednice, protože bez chlazení některé potraviny podlehnou rychlé zkáze.

Jsme obecně zvyklí, že z kohoutku proudí neustále teplá voda, topení hřeje a můžeme zapnout sporák a uvařit. Fyzika nás učí, že voda neteče sama od sebe do kopce. Jak ji tedy bez proudu dostat do třetího patra paneláku? Jak zajistit vytápění, když nefunguje rozváděcí čerpadlo? Výpadek proudu je proto nebezpečnější, než se mnohdy může zdát. Je proto zcela na místě mít doma několik klíčových věcí. Kromě praktické stránky vás připraví i psychicky.

Prevence výpadku a možná opatření

Pokud se na vašem domě i malý výpadek proudu podepisuje výrazně, je na místě zkontrolovat celou elektroinstalaci. Pravděpodobně máte staré kabely, spotřebiče a další zařízení. Když je však bez proudu celý blok, můžete se jen zařídit na výpadek, který bude asi trvat déle než několik hodin. V první řadě je na místě mít doma alternativní možnost vytápění. Vzhledem k současným výkyvům cen energie investovalo hodně lidí do kamen na dřevo a tuhá paliva.

deska sporaku
Zdroj fotografie: Pixabay
Řada domácností si při výpadku proudu ani neuvaří

Především během zim je takové opatření na místě, případně se hodí záložní generátor. Jestli vám však výpadek způsobil nedostatek vody, generátor vám nepomůže. Jediným způsobem je pak několik velkých kanystrů s vodou, které dneska koupíte prakticky v každém větším hypermarketu nebo hobbymarketu. Dá se využít na piti, mytí i vaření či splachování toalety.

Svítilny a svíčky plus lednice

Baterka a svíčka jsou komodity, které by v domácnostech měly být běžnou součástí. Využijete je totiž nejen při výpadku elektrického proudu, ale v mnoha dalších situacích. Ať už je to nutnost posvítit na nepřístupná místa, nebo potřeba něco opálit či použít trochu vosku. Pokud jde o lednici a potraviny, v případě delšího výpadku proudu v zimním období je lepší potraviny vynést například na balkon. Budete mít solidní jistotu, že se tam uchovají lépe než v postupně chladnoucí domácnosti.