Postarejte se správně o odkvetlé tulipány, většina zahrádkářů chybuje. S tímto postupem budou na jaře chloubou vaší zahrady

Narcisy, kosatce, ale i tulipány patří k nádherným a vesele barevným květinám, které rozzáří jakoukoli zahradu a vykouzlí úsměv na tváři. Naučte se je správně pěstovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování tulipánů není nikterak složité, a těšit se z nich můžete již na jaře. Už na konci zimy, kdy země taje a pomalu se začíná oteplovat, si můžeme všimnout krásně zelených listů, které vykukují ze zeminy. Tulipány a narcisy jsou odolné vůči mrazu, takže nehrozí zmrznutí. Vypěstujte si krásné bílé, červené, oranžové či jiné tulipány i na vaší zahradě, je to jednoduché.   

Pro jarní květy vysazovat již na podzim

Tulipány se nesejí pomocí semen, ale vysazují pomocí cibulek. A to tehdy, než udeří stálé mrazy. Existuje více druhů tulipánů, takže pokud zvolíte ty, které mají různou dobu květu, můžete se z jejich krásy těšit od časného jara do začátku léta. Většina z nich je také vhodná do vázy jako řezaná květina. Tulipány mají překrásné pohárkovité květy s dlouhými a dutými stonky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Existuje ovšem mnoho druhů tulipánů, které mohou lemovat formální cestičky v zahradách nebo zdobit záhony. Květy se mohou lišit svým vzhledem. Existují vzpřímené, dvojité s různým tvarem od jednoduchého šálku až po misky. Jejich výška se může pohybovat od necelých dvaceti centimetrů až po necelých sedmdesát centimetrů. Vždy se objevuje na jedné rostlině jeden květ a několik listů. 

Kdy krásné tulipány vysazovat

Botanikové uvádějí, že je tulipán trvalkou, kterou na konci sezony klidně posekejte a další rok opět vyroste. Ovšem je pravdou, že rok od roku začnou tulipány řídnout a mnoho lidí kupuje cibulky a vysazuje je znovu. Doporučujeme cibulky vysazovat na podzim, přibližně šest až osm týdnů předtím, než udeří pořádné mrazy. Cibulky potřebují čas, aby se uchytily, takže ideální bude, když je vysadíte při nočních teplotách do do deseti stupňů. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile si cibulky tulipánů koupíte, měli byste je dát co nejdříve do půdy, aby neshnily nebo nechytly nějakou chorobu. Je také doporučeno, aby se cibulky skladovaly dvanáct týdnů před vysázením v lednici. V některých zahradnictvích je také možné sehnat již zachlazené cibulky.  Někteří zahradníci zasadí tulipány na jaře, bohužel ale mnoho druhů již nestihne vykvést, doporučujeme sázet nyní. 

Kam a do čeho tulipány sázet

Tulipány umísťujte tam, kde svítí celý den slunce nebo alespoň odpoledne. Přibližně čtrnáct dní před výsadbou si již připravujte zeminu. Zryjte jí do hloubky 20-30 centimetrů a odstraňte plevel. Měla by být také velmi dobře propustná, aby nezadržovala vodu a kořínky v mrazech neumrzly. Její pH by mělo být přibližně 6-7. Tedy neutrální až mírně kyselá. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomínejte na to, že tulipány nesnesou velkou vlhkost, také musejí být chráněny před silným větrem. Jednotlivé cibulky sázejte přibližně deset centimetrů od sebe. Následně pomocí například sázeče zasaďte cibulky přibližně deset až patnáct centimetrů hluboko. Nezapomeňte do vytvořené jamky nasypat trochu kompostu, pro dostatek živin. Také doporučujeme, abyste zasazené cibulky něčím přikryly, aby vám je myši či krtci nevyhrabali. 

Jak o tulipány pečovat

Pokud často prší, rostliny nezalévejte. Pokud je však období sucha, zalijte je alespoň jednou týdně. A to do té doby, než země pořádně zamrzne. Pozor si také dávejte na zavlažovací systémy, které mohou způsobit uhnívání kořínků. Také se snažte zem kolem rostlin zalévat tehdy, až je proschlá. Udržování stále mokré půdy nejen, že vede k hnilobě, ale i k plísním a jiných chorobám.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do jamky pod cibulky doporučujeme přidat trochu písku, abyste zajistili lepší odvodnění půdy. Hnojení pomocí kompostu doporučujeme provádět každý rok. Jakmile tulipány začnou v jarním období vylézat ze zeminy, pohnojte je hnojivem speciálním pro tulipány. A jako poslední doporučujeme, abyste po odkvětu rostliny nechali stále v půdě. Díky svým listům dokáži nashromáždit energii na příští kvetení.

Zdroj: Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články