Máte doma porcelánové nádobí? Prodáte ho za velké peníze
adbz.cz » Hobby » Máte doma porcelánové nádobí? Honem se podívejte, jestli není zrovna to vaše sběratelským kouskem. Prodáte ho za velké peníze

Máte doma porcelánové nádobí? Honem se podívejte, jestli není zrovna to vaše sběratelským kouskem. Prodáte ho za velké peníze

Pokud máte doma staré porcelánové výrobky, raději je do jednoho zkontrolujte. Některé z nich totiž mohou stát klidně i stovky tisíc korun.

talire porcelan
Zdroj fotografie: Karmel Kull/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Porcelán, který vám leží ve skříni nebo se na něj práší v podkroví, může mít cenu stovky tisíc korun. Vše lze dle serveru iReceptář rozpoznat podle jednoho symbolu na spodní straně dna výrobků. Pokud tedy máte nějaké hezké kusy ve své domácnosti i vy, rozhodně je nevyhazujte a prvně se raději ujistěte, zda by vám nemohly přinést nějaké peníze.

Různé druhy porcelánu za různou cenu

Většina porcelánových výrobků má na spodní straně dna symbol ve tvaru razítka. Právě podle něj můžete zjistit, kdo byl jejich tvůrcem, jméno lokality, odkud pochází, a samozřejmě také jak vysoká je jejich cena – to lze nejčastěji rozpoznat podle třídy, do které byly zařazeny a které se liší v závislosti na zpracování, kvalitě, tloušťce střepu a také barvách. Barva značky je poté zvolena pro konkrétní porcelán, ovšem nejčastěji to bývá zelená, červená a černá. 

Každý druh porcelánu má také různé označení. Například výrobky, které byly vyráběny v Horním Slavkově do roku 1870, nesou dle webu Dům a Zahrada písmeno S a slovo Schlaggenwald. Míšenský porcelán má poté ve značce zkřížené meče a porcelán z Březové dvě hornická kladiva s královskou korunou a nápisem Pirken-hammer. 

Cena některých výrobků může být milionová 

Pokud tedy máte doma nějaký porcelán, rozhodně se podívejte na označení a pokuste se vyhledat, co znamená. Na internetu je k dispozici mnoho tabulek, které vám pomohou získat větší přehled a poskytnou bližší informace. Zda je výrobek skutečně kvalitní a má vysokou cenu lze však často poznat již na první pohled. Ve většině případů má velmi tenký a jemný střep, je lehký a jeho design je podstatně propracovanější a elegantnější.

tablety mycka porcelan
Zdroj fotografie: Depositphotos
Některé druhy porcelánu mohou mít velmi vysokou cenu.

Levnější kusy poté mají většinou nějaké nedostatky a již na první pohled je vidět, že byly vyráběny spíše za účelem prodeje, nikoli pro sběratele. V případě, že by se na vás usmálo štěstí a porcelán ve vaší domácnosti bude vypadat ukázkově, pak můžete kontaktovat aukční dům, soudního znalce nebo navštívit obchod se starožitnostmi. Odborníci vám rádi sdělí, jaká je skutečná cena výrobku, a pravděpodobně vám ho pomohou prodat.