Kdo si schoval poukázky z Československa, ten je v balíku. Za kus starého papíru dnes dostanete 1 000 000 Kč

Za socialismu byly bony exkluzivní zboží, po kterém toužil každý. Bez nich totiž mohl na značkové věci z Tuzexu zapomenout. V kurzu jsou poukázky i dnes.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Spousta lidí sní o tom, že jim spadne do klína pořádný balík peněz, který by vyřešil všechny jejich finanční potíže. Existují netradiční cesty, jak se k penězům dá přijít poměrně snadno. Stačí si všímat mincí a bankovek v peněžence, zda mezi nimi není nějaký sběratelsky žádaný kus, nebo prohledat věci po prarodičích, kde by se mohla ukrývat nějaká cenná starožitnost, případně se zeptat rodičů, zda si neschovali jako památku tuzexové platidlo.

Bony nejsou bezcenné kousky papíru

V socialistickém Československu bývaly tuzexové poukázky nedostatkovým zbožím. Pokud obyčejný člověk neměl příbuzné v zahraničí, kteří by mu k nim pomohli, nebo odmítal balancovat za hranou zákona při kšeftech s proslulými veksláky, bylo pro něj téměř nemožné se k bonům dostat a už vůbec ne levně. Jenže bez nich se na luxusní exportní zboží z exkluzivních prodejen Tuzex mohl leda tak dívat ve výloze.

Od té doby uplynulo několik dekád, a přestože to může vypadat zvláštně, tak s tuzexovými bony se začalo znovu obchodovat. Pokud jste si je z nostalgie doma schovali, mohou být opravdová trefa do černého. O zdánlivě bezcenný kousek papírku, ze kterého dýchá minulost, mají velký zájem sběratelé. Jsou za něj dokonce ochotni dát i neuvěřitelné částky. Vyplatí se tedy prohledat šuplíky.

Za některé bony dají sběratelé i milion korun

Podle serveru TN.cz se na dražbě aukčního domu Bankovky.com objevil před dvěma roky velmi vzácný kousek. Šlo o poukaz z první emise Tuzex z 18. září 1959 v nominální hodnotě 50 haléřů. Vyvolávací cena byla 10 tisíc korun. Zájemci přihazovali jako splašení a částka neuvěřitelně narůstala. Nakonec se prodal za rekordních 1 260 000 Kč.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Za několikanásobek nominální hodnoty se prodala tuzexová poukázka i na loňské aukci. Vyvolávací cena byla 20 tisíc korun. „Šlo o jednobon z první emise tuzexových poukázek z roku 1958. Z této emise se dochovalo pouze 7 kusů. Tento konkrétní je ze všech v nejlepší zachovalosti,“ cituje odborníka na sběratelství papírových platidel Aleše Kohouta web Novinky. Kupec za tuto poukázku nakonec zaplatil 960 tisíc korun. Na aukčních portálech se za zajímavé sumy prodávají i bony z pozdější éry.

Co říkáte na to, za kolik se bony prodaly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články