Češi doma sedí na pokladu a ani o tom neví. Tohle kuchyňské nádobí se tváří nenápadně, ale má hodnotu statisíců korun

Staré nádobí po babičce může být nesmírně cenné, a je tedy vhodné oslovit profesionála, který vám s odhadem ceny bezplatně pomůže.

i Zdroj fotografie: Andy Mabbett / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Porcelánky mají v našich zemích velmi dlouhou historii, a přestože dochází k jejich přejmenování, nebo bohužel i krachu, jelikož neustojí ekonomický tlak, je stále velká spousta podniků, které se tomuto již typickému řemeslu věnují. Některé kousky mohou mít vysokou sentimentální hodnotu s tím, jak se předávají z generace na generaci. Já například nedám dopustit na oblíbenou vázu mé prababičky. Pravdou zůstává, že některé kusy mohou být cenností, a nemáte-li k nim citovou vazbu, je možné si takto slušně vydělat.

Rozhodující je stav

Nejstarší porcelánka v českých zemích vznikla dle webu TajemstvíPorcelánu v Horním Slavkově v roce 1792. Typická je pro ni značka velkého „S“ na spodní straně nádobí. Vlastníte-li nějaký kus porcelánu této výrobny, může se z vás stát během pár chvil milionář, jak jsme na adbz psali již dříve. Postupně přibývaly další a vlastnit čajový či jídelní servis věhlasných výrobců představovalo velkou poctu a lidé z nich hodovali pouze při svátečních příležitostech.

Pokud řešíte, co se starým porcelánem, který naleznete na půdě v rámci pozůstalosti, doporučuje web CSAS vyhledat asociaci starožitníků (toto sousloví pak stačí zadat do vyhledávače). Ti na základě fotografie či osobní schůzky mohou poskytnout bezplatnou konzultaci a vy se dozvíte, nakolik je nádobí cenné. „Našla jsem po babičce sadu broušených sklenic na víno. Jelikož mi styl neseděl, oslovila jsem odborníky. A protože se jednalo o kompletní set bez vad, vyčíslili to na velmi hezkou částku,“ napsala naše čtenářka paní Anna S. z Kroměříže.

Starý čajový servis iZdroj fotografie: Piqsels
I zdánlivě nenápadné nádobí může být nesmírně cenné.

Nejen porcelán je ceněným artiklem

Sběratelé se v dnešní době již zdaleka neorientují pouze na cenné známky, bankovky, mince a umělecká díla. Svou hodnotu může mít prakticky cokoli. Na adbz jsme nedávno psali o dvojici ve Velké Británii, která shodou náhod přišla k nesmírně cenné sbírce postaviček a sběratelských předmětů Star Wars. Celkem jim v přepočtu vynesla téměř 12 milionů korun.

Má pro vás staré nádobí sentimentální hodnotu, nebo byste jej prodali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články