O slevu z nájmu si stačí říct: Velká skupina Čechů na ni má právo, bohužel o tom nemá ani tušení

Pokud jste si pronajali byt či dům, ale něco vám nevyhovuje, možná máte nárok na slevu z nájmu. Mnozí o tom nemají žádné tušení.

i Zdroj fotografie: Nikol Kolomazníková pro adbz
                   

Cena nájemného v současné době neustále roste nahoru, a proto se zákonodárci rozhodli pomoci lidem, kteří nemohou doma klidně spát či žijí v nevyhovujících podmínkách. Podle nového ustanovení je totiž v takovém případě možné žádat o přiměřenou slevu, na které je nutné domluvit se společně s pronajímatelem. Pokud by se k vám otočil zády, můžete se obrátit i na soud, protože má povinnost dát vám to, za co platíte. 

Na slevu z nájemného má právo každý 

Každý nájemce má právo žádat o slevu z nájemného v případě, pokud něco narušuje jeho klidné užívání bytu, společných prostor či zařízení domu. Za tato zařízení totiž měsíčně platíte stanovenou částku, která má být adekvátní k tomu, aby pronajímatel dané nemovitosti zajistil vše potřebné. Pokud tomu tak však není a například během noci neustále slyšíte hlučné sousedy nebo vám přes den pod okny štěká pes, nenechte si to líbit. 

Pokud se tedy tento případ týká i vás, rozhodně se pokuste s pronajímatelem projednat možnost této slevy, a to nejlépe bez jakýchkoli sporů. Ačkoli totiž Občanský zákoník toto umožňuje, přesná finanční úleva není stanovena. Pozor však, že o ni můžete dle webu dTest požádat až v momentě, kdy jste danou závadu oznámili nájemci a on ji ignoroval. Případně je pak možné nedostatky uhradit ze svého a poté danou částku po pronajímateli požadovat. 

Žena spí iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud vás ruší sousedé při spánku, můžete žádat o slevu z nájemného.

Abyste si finanční úlevu zajistili, můžete pronajímatele upozornit formou doporučeného dopisu s dodejkou. Nezapomínejte však sepsat vše potřebné, tedy například způsobem, jakým bylo narušeno či znemožněno užívání bytu, a částku, o kterou byste chtěli nájemné snížit. Neméně důležité je pak přiložit i fotografie dokazující skutečnost problému. 

Jak se tato finta osvědčila vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články