Neplatičům odzvonilo. Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch SVJ, spousta lidí na to tvrdě doplatí
Jestli jste někdy bydleli v bytovém domě, tak víte, jak to chodí. Vždycky se tam najde někdo, kdo „zapomíná“ platit poplatky za společné služby.

Obsah článku
Co se stane, když se v bytovém domě objeví neplatič? No, logicky se na něj musejí složit ostatní vlastníci, kteří platí poctivě. Tohle nespravedlivé pravidlo dlouhá léta štvalo poctivé majitele bytů, protože proč by měli platit za někoho jiného? Jenže teď je tomu konec – alespoň do značné míry.
Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch SVJ
Nejvyšší soud totiž začátkem roku 2024 rozhodl, že Společenství vlastníků jednotek (SVJ) si už podle stránek ePrávo na banku pro neplatiče dál hrát nemusí. Ti, kdo dlouhodobě neplatí, se tak mohou bez problémů ocitnout bez tepla nebo teplé vody. Jednoduše řečeno: pokud někdo nehradí zálohy za služby, které SVJ zajišťuje, může mu být dodávka těchto služeb přerušena.

Dlužníci, třeste se! Ale s mírou…
Neznamená to ale, že když jednou zaplatíte zálohu o pár dní později, hned vám přijdou vypnout radiátory. K tomu, abyste se dostali do problémů, musíte neplatit několik měsíců po sobě, jak píše iDnes. Takže pokud občas nestíháte termín, nic dramatického se neděje. Ale jestli jste mezi těmi, kdo si z neplacení udělali „životní styl“, měli byste se začít bát.
A není se čemu divit – majitelé bytů, kteří platí řádně, jsou touhle změnou nadšení. Už nebudou muset tahat peníze ze svých pracně vytvořených úspor kvůli sousedovi, který se rozhodl neplatit. Naopak, ti, kdo si na cizí útraty zvykli, z toho radost rozhodně nemají. Doteď si totiž mohli vesele (klidně i několik let) bydlet a doufat, že to za ně někdo zatáhne.
Je to fér, nebo už moc?
Samozřejmě se najdou i odpůrci tohoto opatření. Kritici varují, že odstřihnutí tepla nebo teplé vody může být pro některé lidi příliš přísné – zvlášť pokud jde třeba o seniory nebo rodiny s dětmi, které se dostaly do finančních potíží. Na druhou stranu je tu i argument, že SVJ nemůže suplovat sociální systém a být dojnou krávou pro ty, kdo platit nechtějí nebo z nějakého důvodu nemohou.
Zima a úklid chodníků: Je to na majitelích!
A když už jsme u bydlení a správy domů, tak věděli jste, že vlastníci nemovitostí v Česku mají odpovědnost i za úklid sněhu a ledu na chodnících před domem? Podle zákona o pozemních komunikacích (č. 13/1997) sice chodníky patří obci, ale pokud dojde k úrazu kvůli neuklizenému ledu nebo sněhu, vlastník nemovitosti může nést odpovědnost, jak už jsme na webu adbz psali. A co hůř – riskuje pořádné pokuty nebo i soudní tahanice.
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
4 h
udalosti247.cz
5 h
udalosti247.cz
5 h