Češi plošně staví domy zadarmo. Nemusí si kupovat pozemek ani předražený barák. Díra v systému, nebo podvod?

Přestože se stavení domů bez povolení trestá pokutou, mnoho Čechů se k němu čím dál častěji uchyluje. Objevila se totiž obrovská díra v systému.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Postavit si v současné době svůj vlastní dům představuje pro většinu lidí obtíž, a tak raději zůstávají v panelácích, kde jim stačí k životu pouze zaplatit měsíční nájemné. Nejde totiž jen o obrovský balík peněz, který budete muset utratit, ale také o řadu povolení, bez nichž vám stavební úřad nevydá povolení k zahájení realizace stavby. Řadě velkých společníků, ale i některých občanů tak dle webu Echo24 nezbývá než stavět načerno. 

Většinou se přestupku dopouští velké firmy 

Komplikovanost povinností, které je třeba doložit pro stavbu či rekonstrukci domu, nutí velké stavební firmy a mnohé rodiny přemýšlet nad tím, jak si skutečnost ulehčit – a nenabízí se lepší možnost než na to jít bez povolení a zcela zdarma. Takovou cestou se vydali již mnozí, a ačkoli by se mohlo zdát, že to nebude snadné a můžete se za to dostat do problémů, pravdou je opak. Dokonce za to stát nerozdává ani tak vysoké pouty. 

Pokud byste se rozhodli postavit dům bez povolení stavebního úřadu, hrozí vám za to skutečně pokuta, a to zhruba 50 000 Kč za jeden takový přečin. Ve většině případů se však takového přestupku dopouští zpravidla movité firmy, které chtějí rozšiřovat své impérium a nemají čas na zdlouhavé řešení jednotlivých dokumentů se stavebním úřadem. Stačí proto, když si hodí mincí a zkusí své štěstí – buď si toho někdo všimne, nebo to zaplatí. 

Dělník na stavbě iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnoho velkých firem staví domy bez povolení a nikdo jim nemůže nic říct.

Úřady se proti podvodníkům na nic nezmůžou 

Velkým společnostem rozhodně taková pokuta neublíží, a proto se dopouští těchto přestupků furt a stále. Trpí na to však pouze občané a neustále se zpřísňující kontroly. Dokonce se objevil případ, kdy subjekt stavěl bez povolení opakovaně, až mu místní stavební úřad udělil pokutu ve výši několika milionů korun. Společnost však s výší pokuty nesouhlasila a odvolala se na krajský úřad, který později došel k závěru, že pokutu není možno udělit. Jak totiž uvádí web FrankBold, přesahovala běžných padesát tisíc hned několikrát.

Co si o této „díře“ v zákonu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články