Máte staré knihy? Sběratelé vám za ně zaplatí obrovskou sumu
adbz.cz » Hobby » Máte doma staré knihy? Prodejte je sběratelům. Jsou za ně ochotni zaplatit obrovské sumy

Máte doma staré knihy? Prodejte je sběratelům. Jsou za ně ochotni zaplatit obrovské sumy

Ceny za staré knihy se mohou leckdy vyšplhat i ke statisícům korun. Než tedy jakýkoli svazek vyhodíte, nechte ho odborně ocenit.

Máte doma staré knihy? Prodejte je sběratelům
Zdroj fotografie: Ajaysivan / Creative Commons / CC-BY-SA

Máte na policích sbírku starých knih a přemýšlíte, zda se mezi nimi neukrývají cenné poklady? Je čas proniknout do fascinujícího světa sběratelství knih a naučit se, jak rozpoznat klenoty ve své knihovně jednou provždy. Jedině tak je podle webu TN můžete vždy prodat za co nejvyšší cenu. A to se rozhodně vyplatí.

Identifikace cenných knih

Hodnota knihy se může výrazně lišit v závislosti na mnoha faktorech. Chcete-li získat předběžnou představu o ceně svého domnělého pokladu, začněte prozkoumáním webových stránek antikvariátů. Mnohé z nich mají sekci „Prodáno“, kde jsou uvedeny nedávno prodané tituly a jejich ceny, což vám poskytne odhad přibližné hodnoty vaší knihovny.

Kompletní díla a zvláštní vydání

Pokud vlastníte kompletní soubor děl jednoho autora, jde podle webu iReceptář o slibný začátek. Takové sbírky mívají vyšší cenu než v případě, že byste jednotlivé knihy prodávali zvlášť. Stejně cenné mohou být i knihy s nádhernými ilustracemi nebo tituly vydané v limitovaných edicích, které nebyly vytištěny po celá léta.

Ceněny jsou i knihy zdobené ilustracemi renomovaných umělců. V českých vodách patří mezi ty významné například Zdeněk Burian nebo Josef Lada. Podobně žádány jsou i knihy s obálkami navrženými meziválečnými avantgardními umělci.

Co si ještě pohlídat

Na jaké další faktory se ještě zaměřit? Hledejte číslo vydání a celkový počet vytištěných výtisků. Čím méně knih na trhu je, tím lépe. A pokud náhodou vlastníte úplně první výtisk, pak máte doma jednoznačně terno. A je-li kniha součástí série, je zásadní znát její název a číslo svazku. Myslete také na to, že sběratelé často vyhledávají knihy, které jsou dobře zachované. Proto je zbavte prachu, zkontrolujte stav vazby a prověřte počet stránek.

Pokud i vy máte doma knihovnu plnou knih třeba po rodičích nebo prarodičích, určitě je nenoste do sběrného dvora. Mohou mít cenu.
Zdroj fotografie: Pixabay
Pokud i vy máte doma knihovnu plnou knih třeba po rodičích nebo prarodičích, určitě je nenoste do sběrného dvora. Mohou mít cenu.

Cenné jsou i knihy s podpisem autora. Ovšem je-li u nich věnování konkrétní osobě, hodně to cenu snižuje – to mi řekli v antikvariátu, kam jsem knížky donesla,“ řekla webu adbz čtenářka Jitka K. z Olomouce. A podobně můžete vydělat i na starých telefonech, jak jsme na webu adbz také psali. I u nich ovšem rozhoduje stav, ve kterém jsou.