Máte doma tyto nenápadné skleničky? V žádném případě z nich nepijte. Jejich hodnota je přes 10 000 Kč

Před tím, než se rozhodnete zbavit starých věcí, nostalgicky si uchovávaných po babičce, mějte na paměti, že některé z nich mohou být ceněné. Staré křišťálové sklo, porcelán nebo mince mohou mít hodnotu pro sběratele a mohou být prodány za zajímavé sumy.

i Zdroj fotografie: Raimond Spekking/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Nostalgicky si uchováváme některé věci po babičce, zatímco jiné končí v kontejneru, protože na ně nemáme místo. Před tím, než se rozhodnete něco starého vyhodit, je dobré prozkoumat internet.

Staré nádobí vysoké hodnoty

Některé staré předměty mohou působit nemoderně a nehodit se do našeho současného interiéru. To však neznamená, že by nemohly zaujmout někoho jiného nebo že by nebyly vzácné. Existuje stále zájem o starý porcelán a sklo jak mezi sběrateli starožitností, tak mezi běžnými lidmi. Některé kusy mohou být prodány za více než 10 000 Kč.

Křišťálové sklo

Česko má bohatou historii v oblasti křišťálového skla. Křišťálové sklo, nazývané také křišťál, bylo vynalezeno v 17. století a brzy se stalo známým po celém světě. Český křišťál se stal nejžádanějším díky svým vynikajícím vlastnostem pro broušení a rytí ornamentů. Výrobky, jako jsou vázy, šálky, sklenice a talíře z broušeného skla, jsou stále vyhledávané a ceněné. Bohemia Crystal je jedním z nejznámějších výrobců křišťálového skla v Česku a starší kusy od tohoto výrobce mohou být prodány za zhruba 5 000 Kč.

Skleničky iZdroj fotografie: Depositephotos

Od čeho se cena odvíjí

Cena křišťálových předmětů závisí na jejich stáří, brusu a stavu. Kusy s barvou, zlacením nebo ručním malováním jsou obvykle ceněnější. Staré křišťálové lustry mohou být velmi ceněné, a to zejména pokud jsou obohacené o barvy, zlacení nebo ruční malování. Jejich cena může dosahovat až nad 15 000 Kč.

Porcelán po babičce, staré porcelánové sošky a šperky ze začátku 20. století mohou být také velmi cenné. Pokud máte nějaký kus, o kterém váháte, můžete se poradit se starožitníkem nebo poslat fotografii na asociaci starožitníků. Mince také mohou být cenným pokladem a můžete je nechat zkontrolovat na specializovaných webových stránkách nebo se poradit s odborníky.

Máte i vy doma vzácné kousky po babičce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články