Vysévání zeleniny v lednu 2024. S těmito plodinami můžete začít ihned
adbz.cz » Hobby » Vysévání zeleniny v lednu 2024. Začít lze na parapetu s lilkem nebo exotickými batáty

Vysévání zeleniny v lednu 2024. Začít lze na parapetu s lilkem nebo exotickými batáty

Pokud už vás začínají svrbět prsty z nedostatku zahradnických prací, pak se pusťte do prvního výsevu zeleniny. Zjistěte, které druhy už lze pěstovat na parapetu.

vysevani 3
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zimní měsíce mohou být pro některé zahradníky a pěstitele nekonečným čekáním na teplejší jarní dny, kdy budou moci konečně vyrazit do svých zahrad a zapřáhnout se do práce. Leden je však podle webu Dům&Zahrada ideální dobou k pěstování některých plodin na parapetu. Předpěstovat si také můžete sazenice, které umístíte do venkovních záhonů nebo skleníku, jakmile nastane ten správný čas.

Jak pěstovat na parapetu

Aby vám rostliny doma prospívaly, musíte pro ně vybrat to nejvhodnější místo. Z toho důvodu byste měli dát přednost parapetu, který je dobře osvětlený. Dostatek světla, tepla a vlhkosti umožní semenům snadno vyklíčit a do jara zesílit, jak jsme psali i v dřívějším článku na adbz. Kdyby se vám náhodou s některými semeny nedařilo, máte stále ještě dostatek času vyzkoušet novou várku a své předešlé chyby napravit.

Připravte pro semena vhodné podmínky

Základ úspěchu spočívá ve výběru vhodného substrátu. Ten by měl být opravdu velmi úrodný a dobře propustný, aby umožňoval odtok přebytečné vody i výměnu vzduchu. Sazenice pak nikdy nesázejte příliš nahusto, protože si budou vzájemně konkurovat v přístupu k vodě, živinám, světlu i vzduchu. To se pak nutně promítne i na jejich zdraví a vitalitě, jak potvrzuje také naše čtenářka Barbora S. z Jindřichova Hradce: „Než mít 5 slabých sazenic, raději vypěstuji 2 silné, které přechod ven lépe ustojí a dobře se ujmou.“

semena v dlani
Zdroj fotografie: Freepik
Leden je ideální dobou k předpěstování lilků nebo batátů.

Kdy sazenice přesazovat

Jakmile klíčky dostatečně vyrostou a zesílí, nastává vhodná doba k jejich přesazení. Zpravidla se tak stane po 3 týdnech od jejich výsevu. Mladé rostliny pak umístěte do větších květináčů a truhlíků, kde budou mít více prostoru i živin. Abyste jejich růst a vývoj ještě více podpořili, můžete k jejich hnojení použít droždí, o jehož výhodách jsme se více rozepsali v předchozím příspěvku na adbz, nebo jinou výživnou směs.

Co vysévat v lednu

Pro tak brzký výsev na parapet se skvěle hodí semena chilli papriček, lilku nebo batátů. Tyto druhy potřebují zpravidla více času pro svůj růst. Pokud je počasí příznivé, pak podle portálu NašeKrásnáZahrada lze vyrazit i ven. V lednu je možné sázet mrkev, petržel nebo ozimou cibuli. Pokud je ale vaše zahrádka pod sněhem, nezbývá než čekat. I my se těšíme, až roztaje.