Postarejte se na konci léta o své odkvetlé pivoňky správně. Chalupářské triky zajistí trojnásobné kvetení příští rok

Majestátní a bohaté květiny, které dokáží designově obohatit jakoukoli zahradu, lze jednoduše vypěstovat na vlastní zahradě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krásu pivoňkových květů si můžete užívat již od jara do léta. Ovšem jejich bujná zeleň vás bude těšit celé léto až do podzimu. Vypěstujte si jedny z nejoblíbenějších a nejkrásnějších trvalek, které samy bez dalšího sázení v jarním období vykvetou. Úctyhodná je rovněž jejich životnost, která při správné péči může trvat mnoho let.  

Kdy je sezona pivoněk

Pivoňky kvetou od jara do začátku léta. Ovšem také bude záležet na umístění a odrůdě, kterou budete pěstovat. Některé zahradnictví vám může nabídnout rané, mezisezónní a pozdní odrůdy. Pokud tedy koupíte pozdní, můžete se z jejich květů těšit ještě déle. Pivoňkám se bude dařit na plném slunci a s dobře odvodněnou půdou. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlina pivoňky může být použita klidně jako nízký živý plot nebo může lemovat cestičky na zahradě. Vytváří malé a husté keříky s bohatými květy a stonky hustě osázenými listy, které na podzim mění svou barvu na oranžovo-červenou. Lze je také zasadit k ostatním rostlinám, například k babtisii jižní, kosatcům nebo růžím. Krásně budou vypadat bílé pivoňky se žlutými kosatci nebo růžové pivoňky s modrými květy jiných rostlin.   

Kdy vysadit pivoňky

Pivoňkové rostliny nejsou nikterak náročné, ale musíte je umístit na správné místo. Začátečníkům doporučujeme, aby si pořídili sazenice pivoněk s malou rostlinkou. Pivoňky je tedy možné vysazovat na podzim – na konci září a října. Jednoduše alespoň o šest týdnů dříve, než zemina promrzne. Pokud chcete přesazovat již starší keř, proveďte mimo vegetační období.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lze ji tedy vysadit i na jaře, ale mnoho zahradníků se shoduje, že v takovém případě se květy objeví později než u těch sázených na podzim. I když nejsou rostliny náročné, je potřeba polohu vybírat velmi moudře, protože neustálé rušení, velký pohyb kolem nich, způsobí špatný růst. Místo, kde budou zasazené, vyberte podle slunce. Mají rády přímé slunce. Také byste je měli chránit před větrem, protože květy se lehce lámou. Rovněž je nesázejte poblíž keřů a stromů. 

Jak pivoňky zasadit

Rostliny pěstujte nejlépe v úrodné, humózní a vlhké půdě, která nezadržuje vodu, aby kořeny nezahnívaly. PH půdy by mělo být neutrální. Pokud již se zahradničením máte zkušenosti, můžete si pořídit hlízy s holými kořeny. Pokud nemáte velké zkušenosti, doporučujeme koupit malé sazenice. Sázejte je přibližně 3/4 metru od sebe pro zajištění lepší cirkulace vzduchu. Pokud mají rostliny ve svém okolí vysokou vlhkost, která se nemá kam odpařit, vznikají různé choroby. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vykopejte díru, která by měla být hlubší, a umístěte do ní organické hnojivo. Pokud je zemina písčitější, obohaťte ji kompostem. Kořeny rostliny umístěte přibližně pět centimetrů pod povrch – nesázejte je příliš hluboko. Zeminu neudusávejte, pouze ji nahrňte k sazenici. Pokud pivoňku sázíte do květináče, zasaďte ji hlouběji. Nyní je zapotřebí pivoňku pravidelně zalévat, aby kořeny nezaschly. Na zimu doporučujeme kolem pivoněk nasypat jehličí, listí nebo kůru. 

Zdroj: Almanac

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články