Výborné hnojivo na chutnější a lepší papriky | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Zázračné domácí hnojivo letitých zahrádkářů. Vaše papriky budou větší, zdravější a chutnější. Ty kupované budou minulostí

Zázračné domácí hnojivo letitých zahrádkářů. Vaše papriky budou větší, zdravější a chutnější. Ty kupované budou minulostí

Péči o zeleninu si můžete výrazně usnadnit, zjednodušit a zpříjemnit výběrem správného hnojiva. Doma si přitom dokážete vyrobit to nejlepší.

papriky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Každý, kdo má na zahrádce nějaké záhony, pravděpodobně každý rok přemýšlí nad tím, jaké hnojivo by bylo nejvhodnější pro dané rostliny. Někdo volí vždy stejné a ozkoušené metody, jiní rádi experimentují a zkoušejí nové věci. Pokud patříte do druhé uvedené skupiny lidí, popřemýšlejte nad použitím nového druhu hnojiva, na něž vám stačí obyčejná křída a sběrač sekačky plný posečené trávy.

Rozkládající se zeleň dodá dostatek živin

Rostliny čerpají energii především ze země, která musí být bohatá na spoustu potřebných látek. Ty se do půdy dostávají hlavně díky rozkládajícím se organismům, jako jsou zvířata či jiné rostliny. Stejného triku můžete využít i v tomto případě, kdy zároveň efektivně zužitkujete čerstvě posečenou trávu. Tou vrchovatě naplníte kyblík, po okraj zalijete vodou a dva dny necháte máčet.

sekacka trava travnik
Zdroj fotografie: Flickr
Posečená tráva tak ještě k něčemu poslouží. Pak ji můžete přidat do kompostu.

Po této době stačí trávu vybrat a vyhodit na kompost nebo přes plachtu či síto vodu přelít. V jednom litru tohoto nálevu rozmícháte přibližně 200 g křídy, směs přelijete do 10litrové nádoby a doplníte čistou vodou. Takové množství roztoku vám vystačí na 10 rostlin, jež jím důkladně zalijete. Zajistíte tak, že keříky budou mít dostatek živin, z nichž pak utvoří krásné a chutné plody.

Lepší je hnojit po ránu

Jakmile přesadíte papriky z truhlíku či květináče na záhon, měli byste jim dát chvilku na to, aby si zvykly na nové prostředí. Neměli byste je proto hnojit v prvních dvou týdnech poté, co je přemístíte. Po 14 dnech však již rostliny budou připraveny na přísun nových živin, na což byste je měli večer předtím nachystat tím, že je pořádně zalijete. Ráno pak na vlhkou půdu můžete nanést připravené hnojivo.

papriky rostliny sazenicky
Zdroj fotografie: Unsplash
Toto hnojivo se nehodí na malé sazeničky.

Dostatek vitamínů pro papriky i pro vás

Právě na tyto rostliny bude hnojivo působit nejlépe, jelikož obsahuje podobné vitamíny a minerály jako ty, které následně naleznete v plodech. Roztok dodá paprikám dostatek draslíku, fosforu, hořčíku a vápníku. Stejně tak podpoří jejich přirozenou tvorbu vitamínu C a A, jichž pak v plodech naleznete nejvíce. Tímto hnojivem tak podpoříte kromě rostlinek a plodů paprik i své vlastní zdraví.

Zdroj: SF Gate