Ušetřete přes léto desítky tisíc korun za klimatizaci. S těmito tipy vás všudypřítomné horko nezaskočí
Abyste ve svém bytě snížili během horkých dní teplotu, nemusíte se uchylovat k zapnutí klimatizace. Existují způsoby, které jsou stejně účinné a mnohem šetrnější.
Obsah
Používání klimatizace, jež vám v horkých dnech poskytuje tepelný komfort, s sebou nese určitá rizika. Kromě zvýšené spotřeby energie má její použití rovněž nemalý dopad na životní prostředí. Aby účinně chladila, musí vyfukovat horký vzduch z bytu ven, čímž přispívá k oteplování okolí vašeho domova, což – zejména ve městech, kde je její použití četnější – vede ke vzniku tzv. městských tepelných ostrovů. To znamená, že teplota ve středu města je o několik stupňů vyšší než na jeho okrajích. Přestaňte se trápit a zvolte některý z jiných způsobů, jak ochladit svůj byt.
Umístěte na svá okna designové fólie
Jestliže žijete v moderní domácnosti, kde nemají záclony ani závěsy místo, možná oceníte tónovací fólie. Vybrat si můžete z těch zcela neprůhledných, tónovaných nebo zrcadlových. První z jmenovaných odráží nejvíce slunečních paprsků, avšak zároveň jich nejméně propouští. Nejsou tedy vhodnou volbou například do obývacích pokojů. Tónované a zrcadlové fólie poté našly své uplatnění nejen v domácnostech, ale s oblibou je využívají i firmy a obchody. Mají tu výhodu, že ztmavují okna, aniž by bránily ve výhledu.
Tyto speciální fólie neblokují přirozené světlo, ale pouze ho částečně cloní. Co odráží úplně je škodlivé UV záření. Kromě nižší míry oslnění slunečními paprsky jsou rovněž tepelně izolační. Abyste je na okenní plochu správně aplikovali, nejprve okno odmastěte. Poté přeneste rozměr okna na fólii a vyřízněte ho. V dalším kroku namočte plochu okna mýdlovou vodou, odstraňte ochrannou vrstvu fólie, přiložte ji na okno a svrchu namočte. Pak s pomocí stěrky odstraňte vzduchové bubliny a zvrásnění. Fólie k oknu plně přilne po 2 dnech.
Spolehněte se na závěsy a žaluzie
Bezkonkurenčně nejznámějším a nejpoužívanějším způsobem, jak snížit teplotu v domácnosti, je využití závěsů, žaluzií nebo různých zástěn. Aby vám poskytly maximální užitek, v létě je zatáhněte již brzy ráno. Vyvarujete se tak přehřátí bytu a vzniku nepříjemného dusna. Pro zvlhčení suchého vzduchu v místnosti můžete zatažené závěsy (v případě, že využíváte žaluzie, tak záclony) lehce zvlhčit pomocí rozprašovače s ledovou vodou. Odpařující se voda vzduch v místnosti ochladí.
Větrejte s rozmyslem, stejně používejte i ventilátor
Pro co nejnižší teplotu v bytě přestaňte větrat v průběhu horkých dní – vzduch v místnosti obměňte buď časně ráno, nebo večer po 22. hodině, kdy jsou teploty nižší. Je-li to možné, otevřete okna napříč bytem tak, abyste vytvořili průvan. Během dne použijte k ochlazení vzduchu v interiéru ventilátor. Když k němu ze zadní strany připevníte 2 PET lahve s ledem, vytvoříte si improvizovanou klimatizaci. Pakliže před něj nastříkáte studenou vodu, vzduch zvlhčíte a předejdete vytvoření dusna.
Vyhněte se některým činnostem
Pro lepší tepelný komfort se rovněž vyvarujte některých činností. Kupříkladu vaření, pečení anebo žehlení generují zvýšené množství tepla, proto nejsou tyto úkony v parných dnech „to pravé ořechové“. Naopak se snažte častěji vytírat, a sice studenou vodou, která ochladí rozehřáté podlahy v bytě. Skvělou volbou je i výměna lůžkovin za tenké, popřípadě z chladivého materiálu. Je-li vám stále velké horko, zkuste se osprchovat teplou vodou (sníží vaši tělesnou teplotu), nebo si na zátylek a spodní stranu zápěstí umístěte studený obklad.
Používáte klimatizaci, nebo svoji domácnost ochlazujete jinými způsoby?