Češi přišli na způsob, jak za energie zaplatit jen polovinu peněz
adbz.cz » Hobby » Češi přišli na způsob, jak za vodu zaplatit jen polovinu peněz. S takovou mohou dodavatelé brzo zavřít krám

Češi přišli na způsob, jak za vodu zaplatit jen polovinu peněz. S takovou mohou dodavatelé brzo zavřít krám

Nenechte se zaskočit vysokými fakturami za odebranou vodu, díky šikovným trikům svou spotřebu opravdu snadno snížíte.

umely stromek uklid sprcha
Zdroj fotografie: Pixabay

Šetření vodou je stále důležitější. Nejenže svět čelí rostoucím obavám z jejího nedostatku, ale ceny této komodity navíc stále stoupají. Mnohdy však můžete právě na této položce značně uspořit, aniž byste museli snižovat svůj komfort.

Toalety s dvojitým splachováním

Tradiční toalety mohou na jedno spláchnutí spotřebovat až 9 až 10 litrů vody, což je vzhledem k četnosti používání v běžné domácnosti značné množství. Tzv. duální splachování však nabízí efektivnější řešení. Tyto toalety mají podle webu Počítáme s vodou dvě možnosti splachování: větší, které spotřebuje přibližně 6 litrů vody, a menší, které spotřebuje přibližně 3 litry vody.

Účinné perlátory vodovodních baterií

Perlátory nasazované na vodovodní kohoutky představují další šikovný tip. Jde o velmi jednoduchá zařízení, která lze připevnit na kohoutky, a snížit tak průtok vody, aniž by docházelo k nechtěnému omezení výkonu. Tato zařízení fungují tak, že míchají vzduch s vodou, čímž vytvářejí provzdušněný a rozptýlený proud.

Sprcha místo koupele se vyplatí

Sprchy jsou jedním z největších „žroutů“ vody v domácnosti. Tradiční sprchové hlavice mohou spotřebovat až 20 litrů za minutu, zatímco ty nízkoprůtokové bývají navrženy tak, aby tuto spotřebu snížily až na 5 litrů za minutu. A mimochodem, během běžné koupele spotřebujete 100 až 160 litrů vody. Vzít do ruky sprchu se tak podle blogu Twisto opravdu vyplatí.

Myčky nádobí s nízkou spotřebou vody

Myčky nádobí jsou často úspornější než ruční mytí, a to zejména moderní, ekologické modely. Na jeden mycí cyklus spotřebují méně vody a mohou být při mytí i účinnější. Chcete čísla? Tady jsou: standardní myčky nádobí mohou spotřebovat 10-15 litrů vody na cyklus, ty vysoce účinné modely si vezmou pouze 6-9 litrů. A na kvalitě umytého nádobí to rozhodně nepoznáte.

Perte jako moderní člověk

Věděli jste, že staré pračky spotřebují až 90 litrů na jeden cyklus? Ovšem moderní spotřebiče dokáží nastavit hladinu vody podle velikosti náplně, a spotřebují tak v průměru pouhých 40 litrů na cyklus. A kromě úspory vody jsou tyto pračky navrženy tak, aby spotřebovávaly také méně energie, zejména při praní při nižších teplotách.

Za vodu už nemusíte platit nehorázné sumy. Pokud se naučíte šetřit, rázem své účty snížíte. Je to opravdu velmi jednoduché.
Zdroj fotografie: DO´Oneill / Creative Commons / CC-BY-SA
Za vodu už nemusíte platit nehorázné sumy. Pokud se naučíte šetřit, rázem své účty snížíte. Je to opravdu velmi jednoduché.

I šedá voda má své využití

Naším posledním tipem jsou systémy pro recyklaci tzv. šedé vody. Ty shromažďují použitou vodu z van, umyvadel a praček a recyklují ji pro nepitné účely (postarají se např. o splachování toalet a zavlažování zahrady). A tady může být úspora opravdu značná – svou spotřebu vody tak snížíte klidně i o 50 %. A podobně jednoduše ušetříte i na energiích, jak jsme na webu adbz psali již dříve.