Naléhavé: Kdo bude mít doma špatně nastavený termostat, zaplatí za to tisíce korun. Týká se to statisíců Čechů

Chcete vědět, jak můžete snížit náklady na vytápění a zároveň zvýšit svůj domácí komfort? Správné nastavení termostatu může být klíčem k úsporám energií i vašich peněz.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Jak píše Dům&Zahrada, pokud si správně nastavíte termostat, můžete uspořit nejen energie, ale i své finanční prostředky. Pohodlnou pokojovou teplotu kolem 20 ºC nastavíte na stupnici číslem 3. Termostat je potřeba nastavit tak, aby se topení zapnulo a vypnulo dle vašich potřeb.

Jaký termostat si pořídit?

Nabídka je opravdu široká. Mezi nejčastější typy patří níže uvedené, jejichž tržní ceny si můžete přehledně porovnat na Heuréce:

Mechanický

Někdy bývá označován jako analogový nebo také manuální. Jedná se o základní variantu, která se ovládá pomocí kolečka. Nabízí denní režim a umožňuje nastavení teploty v rozmezí od 5 do 30 °C. Je snadno ovladatelný a cenově dostupný, avšak neobsahuje žádné pokročilé funkce.

Digitální

Jeho součástí je přehledný displej, na kterém snadno a rychle zjistíte aktuální teplotu v místnosti, přesný čas i úroveň vlhkosti vzduchu. Nabízí různé programy a několik teplotních režimů. Digitální termostat můžete ovládat buď pomocí tlačítek, nebo dotykově přímo na displeji.

Ruka nastavující termostat
iZdroj fotografie: Depositphotos
Správný výběr termostatu může zásadně ovlivnit úsporu energie i vašich finančních prostředků.

Programovatelný

Je vybaven displejem, na kterém můžete volitelně nastavovat různé časy i teploty. Nabízí i pokročilejší funkce, třeba režim dovolené. Tento režim umožňuje snížit spotřebu energie během vaší nepřítomnosti a zároveň zajistit, že se vrátíte do příjemně vyhřátého domova.

Chytrý

Tento druh přináší revoluční pohodlí díky možnosti ovládání prostřednictvím mobilní aplikace. Tato inovativní funkce umožňuje uživatelům manipulovat s nastavením zařízení odkudkoli, což znamená, že můžete mít plnou kontrolu nad jeho funkcemi, i když nejste doma. Jeho pořizovací cena je však vyšší.

Jak správně nastavit termostat?

Pokud plánujete pobyt mimo domov, nastavte termostat tak, aby topení spustil těsně před vaším příchodem. Obdobné to je večer, kdy může topení vypnout ještě před tím, než jdete spát, jak radí SrovnejTo. Termostat můžete specificky nastavovat i o víkendech, kdy bývá režim domácnosti jiný než ve všední dny. Nevyplatí se topení vypínat úplně, jeho opětovné zapnutí a vytopení místnosti by se vám prodražilo. Chcete-li šeřit energii i své finance, při výběru termostatu naopak nešetřete.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články