10 způsobů, jak provonět oblečení ve skříni: Čajovými sáčky, vonnými papíry i sušenými citrusy
Docílit voňavého prádla není složité. Kromě správné techniky praní můžete přidat do skříně například kávu či vonnou svíčku.
Voňavé, čisté a hebké oblečení toho hodně vypovídá o osobnosti. O tom, jak moc si člověk zakládá na vlastní hygieně a celkovém vzhledu. Pokud ale bojujete s pocitem, že prádlo po vyndání z pračky, případně po uložení do skříně zkrátka nevoní dle vašich představ, můžete tomu pomoci několika způsoby. A ani není nutné utrácet horentní sumy za speciální vůně, bohatě si totiž vystačíte s přírodními zdroji.
Správný způsob praní je základem voňavého prádla
Už i samotné praní velmi ovlivňuje výslednou vůni prádla, jak uvádí web The Spruce. V prvé řadě je nutné se vždy ujistit, že perete na správnou teplotu. Časté praní na nízkou teplotu sice šetří čas, protože tyto programy trvají kratší dobu, nicméně pračka se tak zanáší. Alespoň občasným vypráním na vyšší teplotu se pračka zbaví bakterií, pročistí se také trubky a buben samotný. Minimálně jednou za měsíc projeďte pračku na nejvyšší možnou teplotu a do bubnu nalijte ocet, jak jsme již na ADBZ.cz dříve radili.
Kromě toho ale věnujte péči i zásobníku na prací prostředek, který by měl být vždy čistý a bez plísně. Rovněž správné dávkování pracího prostředku se odrazí na výsledné vůni. Zde rozhodně neplatí přímá úměra a přidání více prostředku tedy nezpůsobí voňavější prádlo. Opatrní buďte i s aviváží. Místo klasické kupované aviváže můžete vyzkoušet například ocet, případně rýžovou vodu, která prádlo dokonale provoní. Také si dejte pozor, aby pračka nebyla přeplněná a prádlo nezůstalo v bubnu pračky dlouho po vyprání, je potom zatuchlé.
Voňavé prádlo ve skříni není nedosažitelné
„Já k prádlu do skříně přidávám všelijaké vonné věci, nejčastěji sušené bylinky, hlavně levanduli. Zkoušela jsem ale třeba i kávu nebo čaj. Každopádně už moje maminka mi radila, že nejdůležitější je nepřecpat skříň horami prádla. Takže se ho snažím udržovat jen tolik, aby se k němu dobře dostal vzduch,“ sdílela s námi své zkušenosti paní Jiřina S. z Havířova. Nakonec jsme pro vás v redakci dali dohromady celkem 10 možností, jak prádlo ve skříni provonět:
- Káva je velmi aromatická. Kromě toho, že brání blednutí tmavých barev, pomůže udržet oblečení voňavé. Uložte do skříně malou nádobu s mletou kávou.
- Čajové sáčky také výborně pohlcují pachy. Použít můžete oblíbený kupovaný čaj či si čajový sáček naplnit dle vlastního uvážení a přidat pár kapek esenciálního oleje. Takové sáčky můžete dát i do botníku, kde je zápach často citelný.
- Levandulové sáčky jsou nejen velmi dekorativní, ale také praktické. Levandulová vůně je jemná a nevtíravá, pokud vám ale není příjemná, kus plátna či látkový sáček naplňte například mátou či hřebíčkem. Tento způsob je skvělý i v boji se šatními moly, jak zmiňuje také web Forbes.
- Vonný papír je k dostání v každé drogerii, vyrobit si jej ale můžete velmi snadno i doma. Na papír stříkněte parfém nebo směs vody a esenciálního oleje, nechte zaschnout a vložte do šuplíku či police.
- Flakon od parfému nemusíte vyhazovat, když dojde. Lahvička si ještě po velmi dlouhou dobu drží svou vůni. Umístěte ji do skříně a prádlo bude krásně voňavé.
- Usušené plátky citrusového ovoce si velmi dlouho drží své aroma a jemně ovoní i oblečení uložené ve skříni.
- Vonné svíčky také příjemně a nevtíravě voní. Dejte si ale pozor, aby se svíčka nedotýkala tkaniny.
- Koupelová sůl dodá prádlu příjemné aroma. Umístit ji můžete do prodyšného sáčku či plátna, případně také do dózy.
- Vonná mýdla provoní celou koupelnu, proč je tedy nepoužít i ve skříni? Mýdlo se skvěle hodí na provonění oblečení, ale i ložního prádla.
- Dřevěné hoblinky jsou také skvělou volbou. Piliny dejte do sáčku či dózy a přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje, případně stříkněte parfém.