Vyrobte si originální a nezávadnou vůni do domácnosti. Oproti drahým kupovaným domov provoní na několik týdnů

Pokud přemýšlíte, čím byste ještě mohli ozdobit své bydlení během vánoc, určitě vás zaujme vonné potpourri, které lze vyrobit doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K Vánocům patří nespočet ozdob a mnohé z nich se dají vyrobit doma. Jednou ze stále populárnějších ozdob je potpourri. Jedná se ozdobnou sklenici naplněnou ovocem nebo bylinkami tak, aby vydávala vůni. Takovou sklenici není vůbec těžké vyrobit a může si ji každý udělat doma. Pokud použijete správné ingredience, můžete tak vytvořit vonnou sklenici s vánočním aroma.

Namixujte si vůni podle sebe

Výhodou doma vyráběných potpourri je možnost libovolné kombinace vůní. K Vánocům se bezesporu hodí spousta voňavého ovoce a bylinek. Pro začátek můžete použít například pomeranče, větvičky borovice, skořici nebo jablka. Při správné přípravě potpourri vytvoří krásnou ozdobu, která navíc provoní celou místnost. Vánočních vůni je ale nespočet a každý si tak může namixovat potpourri podle sebe.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na výrobu potpourri budete potřebovat větší sklenici, například na zavařování, a několik ingrediencí dle vlastního výběru. Začněte tím, že nakrájíte ovoce na tenké proužky a položíte je na plech pokrytý alobalem. Nakrájené ovoce je pak třeba péct na 200 stupňů po dobu dvou až čtyř hodin. Ovoce v troubě postupně obracejte, aby se nespálilo a pečte, dokud nevyschne. Sušit takto můžete pomeranče, mandarinky nebo i jablka nebo hrušky.

Vyrobit se dá i voňavý olejíček

Sušené ovoce vyskládejte do sklenice, vázy nebo misky. Pokud máte rádi vůni skořice, můžete přidat tyčinky tohoto koření. Dozdobit můžete větvičkami borovice nebo jiného jehličnanu. Podobný postup se dá použít i při výrobě vonného oleje. K sušenému ovoci přidejte zvolené koření a vložte do hrnce s jedním až dvěma šálky vody. Směs vařte na mírném plamenu dokud nezačne vonět. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledný olejíček pak můžete použít například do odpařovací voňavky, pod kterou dáte svíčku. Díky tomu se bude vámi vyrobená směs pomalu odpařovat a provoní vaše bydlení. Přebytečné sušené ovoce můžete použít například na vánoční girlandu, ozdobit tyčinkami skořice. Takto vyrobená girlanda bude, stejně jako potpourri, vydávat příjemnou vánoční vůni.

Jaké další využití sušeného ovoce pro vánoční výzdobu znáte?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články