Které přírodní oleje a vůně působí jako repelent? Účinně odpuzují komáry a neškodí našemu zdraví

Jste magnet na otravný hmyz, který vám znepříjemňuje léto? Přečtěte si, které přírodní látky komáry zaručeně odradí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Proti útokům krvelačných komárů se můžete bránit klasickým repelentem, který pravděpodobně bude obsahovat látku DEET, což je zemědělský pesticid. Tato látka způsobuje bolesti hlavy, kloubů, svalů, ale například může způsobit i poruchy paměti. Proto je lepší sáhnout po přírodním produktu, který si ke všemu můžete sami vyrobit.

Přírodní látky účinné v boji proti komárům

Eukalyptus citrónový se používá od 40. let 20. století a je jedním z nejznámějších repelentů. Nedávná studie potvrdila, že směs 32% oleje poskytne až 95% ochranu před hmyzím kousnutím po dobu 3 hodin.

Levandule má antiseptické, analgetické a antifungální vlastnosti, takže funguje nejen jako prevence bodnutí, ale  pokožku krásně uklidní i po hmyzím kousnutí. 

Skořice je velice efektivní v boji proti proti dospělým komárům a skořicový olej dokáže zabít i komáří vajíčka.

Tymiánový olej je nejlepší přírodní ochrana proti komárům v zemích s malárií ohrožením. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Catnipový olej je podle vědců až 10x účinnější něž DEET

Sójový olej podle lékařské laboratoře entomologie na Floridské univerzitě poskytuje dlouhodobou ochranu před komáry a zároveň krásně zvláční pleť. 

Citronella je směs bylin a většinou je součástí běžných repelentů. Velice efektivní jsou citronelové svíce nebo venkovní louče s vůní citronelly. Pokud je citronella správně a pravidelně aplikovaná, je stejně účinná jako DEET.

Další známé oleje, působící jako repelent

Tea Tree olej je u nás velice oblíbený právě pro jeho široké použití. Je znám svými antiseptickými, antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi. Je účinný proti muškám, mouchám a komárům.

Geraniol patří mezi terpenové alkoholy a je kombinací látek odpuzující komáry. V boji proti komárům vydrží 2 až 4 hodiny. Pozor: může způsobit podráždění očí a kůže.

Nimbový olej je známý především svým zápachem, ale vzhledem k tomu, že nabízí až 70% ochranu po dobu 3 hodin se vyplatí zápach překonat. Pokud ale přidáte svůj oblíbený esenciální olej nelibá vůně se z velké části vytratí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Esenciální oleje se nesmí používat neředěné přímo na pokožku. Vždy je potřeba je naředit v nosném oleji, jako je například mandlový olej. Optimální ředění je 3 až 5 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosného oleje. Pokud budete cestovat do zemí, kde se vyskytuje malárie, použijte raději repelenty s DEET.

I přírodní esenciální oleje mohou způsobovat podráždění pokožky nebo alergické reakce. Vyzkoušejte je proto nejprve na malém kousku kůže a vyčkejte 2 hodiny, zda se neobjeví podráždění nebo kopřivka.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články