Proč chodit do lesa, když se houby dají pěstovat i na zahradě
Vášniví houbaři se procházky lesem při sbírání hub určitě nevzdají. Některým lidem by však jistě nevadilo skočit si pro houby na zahradu, kdykoliv na ně dostanou chuť.
Obsah
Možná vás ještě nenapadlo, že i houby se dají s úspěchem pěstovat na zahradě. Pokud jim dopřejete vhodné podmínky, můžete si na zahradu chodit pro houby, aniž byste jejich usilovným hledáním trávili čas, nebo za ně utráceli v obchodě. Budete do nich z počátku muset něco investovat, ale jakmile první houby vyrostou, budou se na vaší zahradě už rozmnožovat samy.
Výběr vhodných druhů hub
Při výběru hub je důležité zvážit možnosti své zahrady. Houby potřebují zastíněný prostor, ideálně u stromu, pod kterým by rostly i v přirozeném prostředí. Některé houby jako žampiony nebo hlíva ústřičná se dají ve vhodném substrátu velmi úspěšně pěstovat i doma nebo na zahradě, kde jim stačí jen stín a vlhkost.
Kupte si mycelium, nebo si přineste houby z lesa
Máte dvě možnosti, jak houby na své zahradě vyset. Můžete si zakoupit substráty s výtrusy konkrétních hub, nebo si přinést svůj oblíbený druh z lesa a namnožit si ho. V nabídce běžně dostupných substrátů najdete žampiony, hlívu ústřičnou, lišku obecnou, kozáka, smrže nebo i směs hub. Ty jsou nejvýhodnější, protože obsahují rovnou několik druhů. Ne všechny se však na stejném místě uchytí, ale zůstanou vám ty, kterým se v podmínkách vaší zahrady bude dařit.
Jak houby vysadit
Koupeným houbám je potřeba dopřát vhodný substrát a nasimulovat jim co nejlépe podmínky jejich přirozeného prostředí. To se u jednotlivých hub liší. Pokud tedy houby kupujete v podobě výtrusů nebo naočkovaného substrátu, řiďte se pokyny výrobce. Pro lesní hřiby platí výsadba při úpatí stromu, kdy vyhloubíte jámu o 40 cm. Naspod rozprostřete 20cm vrstvu spadaného listí, jehličí a dřevěných hoblin. Tu překryjte 10 cm zeminy a poté dejte 10 cm zeminy smíchané s výtrusy hub nebo rovnou zakoupený houbový substrát.
Podobně postupujte i v případě, že si houbu přinesete z lesa. Ta musí mít zachovalé podhoubí, proto ji v lese vyryjte dostatečně hluboko, abyste nepoškodili její podzemní část. Jednoduše ji do připraveného substrátu zasaďte a hlínu kolem upěchujte. Můžete také po nasbírání hub pokrájet některé na malé kousky a rozhodit je na vhodný substrát. Místo po výsadbě ještě přikryjte listím.
Sklizeň hub
Zatímco žampiony nebo hlíva v připraveném substrátu začnou rychle růst, některým druhům hub trvá dlouho, než se na novém stanovišti zabydlí. Může tak trvat i několik let, než se dočkáte plné úrody. Pokud vám v další sezóně žádná houba nevyroste, ještě nemusí být vše ztraceno. Výtrusy hub jsou aktivní po několik let. Trpělivost růže přináší a jistě se nakonec této nenahraditelné lahůdky dočkáte.