Jak pěstovat až 6 druhů hub na českých zahradách: Chalupáři nám řekli léty ověřenou taktiku

Pěstování hub na vlastní zahradě nikdy nebylo jednodušší. Pokud se budete držet tohoto srozumitelného průvodce, bohatá sklizeň vás nemine.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Když se řekne pěstování hub, tak si téměř každý vybaví hlívu ústřičnou, shiitake nebo žampiony. Věděli jste ale, že můžete pěstovat i běžně sbírané druhy rostoucí v lese? Řeč je např. o hřibech, liškách, kozácích nebo bedlách. Vypěstovat je není vůbec nic složitého. Stačit vám bude jen trocha trpělivosti, strom a místo na zahradě.

Bez správné dřeviny to nepůjde

Možná vás překvapilo, že pro pěstování hub potřebujete stromy. Důvodem je ta skutečnost, že většina houbových druhů s nimi provozuje symbiotický vztah, který je nazýván mykorhiza. Toto soužití spočívá ve spojení kořenového systému s myceliem a je určeno k výměně prospěšných látek. Ne každá dřevina se ovšem hodí. Pro příklad kozák březový roste výhradně pod břízami a hřib smrkový pod smrky.

Pokud na zahradě nemáte žádné stromy, tak si nemusíte zoufat. Ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech si za pár korun můžete zakoupit různé semenáčky a vysadit si je na pozemek. Příkladem je bříza, která během čtyř až pěti let vyroste do dostatečné výšky, abyste pod ní mohli založit houbové království.

Výborná kvalita sadby je stěžejní

Dále si musíte sehnat kvalitní sadbu. To jde hned několika způsoby. První z nich je ten, že si ji přinesete z lesa společně s mulčovací kůrou. Ta je zdrojem zejména spor smržů. Výtrusy si můžete donést také na větvích či kmenech. Pokud ovšem nechcete pěstování hub ponechat náhodě, můžete si u obchodníka obstarat připravenou sadbu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ta je k dostání ve dvou podobách, tedy v práškové směsi z podhoubí nebo spor a v suspenzi se živými zárodky. Druhý způsob dodání sadby je charakteristický tím, že je v něm obsaženo více druhů hub. Jedná se např. o:

  • hřib smrkový,
  • kozák březový,
  • ryzec smrkový,
  • bedlu jedlou,
  • křemenáč osikový,
  • klouzek obecný.

Dbejte na dostatečný přísun vody

Ať už jste si vybrali prášek nebo suspenzi, tak zakoupenou sadbu ke kořenům aplikujte takto:

  1. Kolem kmene, ve vzdálenosti asi jeden metr, vytvořte deset až dvacet centimetrů hlubokou rýhu.
  2. Prolijte ji vodou (nejlépe dešťovou) a nechte vsáknout.
  3. Do vyhloubeného prostoru aplikujte houbovou sadbu.

Mějte na paměti, že houby byte měli vysazovat od jara do podzimu na stinném místě. Pro bohatou sklizeň nezapomeňte pravidelně zalévat (na večer za suchého počasí formou kropení imitující déšť).

Máte rádi houby? Jaký váš oblíbený recept s nimi?

Pokud jste fanoušci jídel založených na houbách, zkuste tento jednoduchý recept na kulajdu

Zdroj: Radek Bdělý, Květoslava Součková

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Eva Navrátilová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky